Yeniden Kiralamanın Yasaklanması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç duyduğu için taşınmazını boşaltan ev sahipleri boşaltılan bu taşınmazı 3 senelik süre dolmadan eski kiracısından başka birine ya da kuruma taşınmazı kiraya veremiyor. Uygulanan bu kurala yeniden kiralama yasağı adı verilirken bu yasağa uyulmaması durumunda ciddi para cezalarının uygulanması kaçınılmazdır. Peki, yeniden kiralama nasıl yasaklanır?

Yeniden Kiralama Nasıl Yasaklanır?

Kiracıların haksız yere tahliyelerinin önüne geçilmesini sağlamak amacı ile çıkarılan bu uygulama kapsamında ev sahibinin sizi taşınmaza kendisinin ihtiyacı olması nedeni ile tahliye etmesi durumunda yeniden kiralama yasağı ortaya çıkar. Bu yasağı aldırmak için herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek yoktur. Zaten bu yasak otomatik olarak devreye giren bir uygulamadır ve 3 sene boyunca taşınmazın bir başkasına kiraya verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Ancak taşınmaz sahibi evi boşaltan kiracısına evin yeniden kiraya verilmeye uygun olduğunu bildiren bir yazı göndermesi durumunda 1 aylık süre başlatılır. Bu 1 ay boyunca eski kiracının ev sahibi tarafından tahliye edildiği taşınmaza yeniden taşınmasının söz konusu olmadığı durumlarda yeniden kiralama hakkı tekrar ev sahibine geçer.

Ev Sahibi Konutu Kiraya Verirse Ne Olur?

Yasağın devam etmesine rağmen ev sahibi bu yasağı hiçe sayarak eski kiracısını ihtiyaç nedeni ile tahliye ettikten sonra bir başkasına kiraya verirse bu durumda cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalır. Kiracının bu durumu ispatlaması durumunda ev sahibi kiracının ödemiş olduğu son kira bedeli üzerinden hesaplanmak üzere 12 aylık kira bedelinden az olmamak kaydı ile tazminat ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz