Tapu Harcı İndirimi Sürüyor Mu, Tapu Harcına Yeni İndirim Yapılacak Mı?

Gayrimenkullerin alım ve satım işlemlerinde tapu dairelerince tapu harcı tahsil edilmektedir. Konut satışlarını arttırmak için çeşitli teşvikler veren hükümet 15 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tapu harcında indirim yapmaya karar vermişti. Konut ve işyeri satışlarında geçerli olan tapu harcı indirimi belirli bir süre için uygulanacaktı.

Tapu Harcı İndirimi Devam Ediyor Mu?

Hayır, ne yazık ki tapu harcında yapılan indirim 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile sona erdi. Ne yazık ki şu anda konut ya da işyeri satın alan kişiler yeniden binde 20 oranı ile hesaplanan tapu harcı tutarını ödemek zorunda kalıyor. Hatırlanacağı üzere Mart ayında yapılan indirim kararı ile tapu harcı binde 20 oranından binde 15 oranına çekilmiş, bu da konut ya da işyeri satın almak isteyen kişiler için binde 5 oranında daha az vergi ödenmesi fırsatı sunuyordu.

Yeniden Tapu Harcı İndirimi Yapılacak Mı?

Şu anda Bakanlık tarafından yapılacak olan yeni bir vergi indirimi çalışması bulunmuyor. Ancak hükümetin emlak sektörünün yılsonu hedeflerini tutturması için Aralık ayında böyle bir vergi indirimi çalışmasında bulunması çok ta zor bir ihtimal gibi görünmüyor. 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile sona eren tapu harcı indirimi için yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken şu an için bu yönde yapılan bir çalışma haberi bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz