Yenilenebilir Enerji Nedir?

Sürekli olarak devam eden, doğal süreçlerde var olan enerji akışından elde edilen, yedi farklı yenilenebilir enerji kaynağı bulunuyor. Çevresel, iş ve ekonomi gibi birçok farklı alanda faydası bulunuyor.

Yenilenebilir Enerji

Sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjiye yenilenebilir enerji deniyor. Yenilenebilir enerji kaynağı, enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda ya da kaynağın tükenme hızından çok daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi olarak karşımıza çıkıyor. En genel yenilenebilir enerji şekli, güneşten gelen enerjidir. Bazı formlar, güneş enerjisini ve rüzgar gücünü depoluyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları ile kaynak ya da yakıtları şu şekilde sıralanıyor;

1- Güneş Enerjisi – Güneş
2- Rüzgar Enerjisi – Rüzgar
3- Dalga Enerjisi – Okyanus ve Denizler
4- Biyokütle Enerjisi – Biyolojik Artıklar
5- Jeotermal Enerji – Yer altı suları
6- Hidrolik Enerji – Nehirler
7- Hidrojen Enerjisi – Su ve Hidroksitler

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları

Yenilenebilir enerjiler, sağlamış olduğu faydalar nedeni ile oldukça önemlidir. Yenilenebilir enerji teknolojileri çevreyi, fosil enerji teknolojilerinden daha az etkiliyor. Bir kirleticisinin olmaması, kaynağının bitmemesi ve her zaman var olacak olması nedeni ile çevresel olarak oldukça faydalıdır. Ayrıca diğer sonlu ve sınırlı olan enerji kaynakları ile kıyaslandığı zaman hiç tükenmiyor olmaları, gelecek nesillerin de kullanımı için oldukça faydalıdır.

Yüksek maliyetli enerji dışı alımlarının yerine, tesislerin kurulması adına malzeme ve insan gücüne yönelik yapılan yenilenebilir enerji yatırımları, yapıldığı yörede kalıyor olup, iş ve ekonomi için de enerji kaynağı oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz