Türkiye’nin Gücüne Güç Katacak Yepyeni Bir Uygulama Başladı “Türkiye Varlık Fonu”

2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam eden Kanal İstanbul projesi gibi büyük projeleri finanse etmek için yepyeni bir uygulamaya start verdi. Türkiye Varlık Fonu adı verilen bu yeni uygulama ile beraber Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına adını yazdırma hedefine çok daha emin adımlarla ilerleyecek.

Varlık Fonu Hakkında Merak Edilen 10 Soru 

1.Varlık Fonu Nedir?

Tam olarak Ulusal Varlık Fonları kurulmuş oldukları ülkenin ellerinde bulundurmuş oldukları varlıkları, gerek yurt içi gerekse de yurt dışı projelerinde kendi ülkelerinin menfaatlerini koruyacak şekilde uzun vadeli planlamalar doğrultusunda yatırımları gerçekleştirebilmek amacıyla kurulan yatırım amacı güden özel fonlardır.

2.Türkiye Varlık Fonu Hangi Nasıl ve Hangi Tarihte Kuruldu?

Varlık Fonu ile ilgili olarak ilk yasal adım 26 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetenin 6741. Sayısında yayımlanması ile beraber atılmış oldu.

3.Türkiye Varlık Fonu Sermayesi Ne Kadar?

Toplam 50 milyon liralık sermaye ile kurulan Türkiye Varlık Fonu, Özelleştirme Fonu tarafından karşılandı. Tamamı bu şekilde ödenmiş olan sermayeyi temsil eden payların sahibi ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı oldu.
 
4.Türkiye Varlık Fonunu Kim Yönetecek?

2 Kasım 2016 tarihinde yapılan atama ile beraber Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Mehmet Bostan getirildi. Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyelik görevine ise Himmet Karadağ, Yiğit Bulut, Oral Erdoğan ve Kerem Alkın getirildi.

5.Türkiye Varlık Fonu Denetimi Nasıl Yapılacak?

Türkiye Varlık Fonu ve bu fona iştirak eden tüm yatırımlar bağımsız olarak denetlenecek. 6362 sayılı Kanun kapsamında gerekli kurumsal yönetimleri düzenlemelerine tabi tutulacak. Her yıl düzenli olarak denetim raporları hazırlanacak ve oluşturulan bu raporlar Haziran ayında Bakanlar Kurulunun denetimine sunulacak. Ekim ayında ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından ikinci bir denetimden geçirilecek.

6.Türkiye Varlık Fonu Ne Kadar Büyüyecek?

Türkiye Varlık Fonu için büyüme ilk etapta 200 milyar dolar olarak belirlenirken kısa sürede ise büyümeye devam ederek 400 milyar dolarlık seviyeye ulaşacak.

7.Türkiye Varlık Fonu Nasıl Hizmet Verecek?

Türkiye Varlık Fonu hem yerli hem de yabancı firmalar ile ortaklık kurarak iş birlikleri kurabilecek. Kurulan bu ortaklıklar ile beraber borçlanma araçları, ihraççılara ait paylar, kıymetli madenler ve kira sertifikaları gibi araçların alım ve satım işlemleri varlık fonu üzerinden gerçekleştirilecek.

8.Türkiye Varlık Fonu Finansmanı Nasıl Karşılanacak?

Fonun finansman ihtiyacı hem yurt içi hem de yurt dışı para piyasaları ve sermayelerde onay aranmaksızın finansman desteği alabilecek. Her türlü finansman desteği için her türlü finansal ve ticari faaliyette bulunma hakkına sahip olacak.

9.Diğer Ülkelerin Varlık Fonları Var Mı?

Aslında sayıları 40’ı aşan farklı ülkelerde 80 varlık fonu uygulaması bulunuyor. Bu varlık fonlarının toplamı 10.4 trilyon dolar olarak açıklanırken 885 milyar dolarlık varlık fonuna sahip olan Norveç birinci sırada yer alıyor.

10.Varlık Fonu Türkiye’ye Ne Katacak?

Varlık fonu ilk etapta Türkiye büyüme oranına 1.5 katkı sağlayacak. Dev projelerde finansman desteğini kolaylaştıracak ve yeni istihdam kaynağı sağlayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz