Ülkemizde beş yılda bir yapılan yerel seçimler ile belediye başkanları ve muhtarlar seçilmektedir. Peki yerel seçim nedir ve ne işe yarar? Türkiye Cumhuriyeti Anasayası’na göre yerel seçim nedir ve tarihleri nedir? İşte detaylar…

Yerel seçim nedir?

Yerel seçimlerde, mahalli idare yöneticilerinin seçimleri yapılmakta olup, ülkemizde beş yılda bir yapılan bu seçimlerle beraber belediye başkanları ve muhtarlar vatandaşlar tarafından seçilir. Yerel seçimler ile alakalı yasal hükümlere göre Turkiye Cumhuriyeti Anayasamı’zda 127. maddede yer alan bilgiler şu şekildedir;

Madde 127’de mahalli idarelerin, il , belediye yada köy halkının mahalli bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanması adına kuruluş esasları kanunlarda belirtildiği gibi karar organlarının da kanunda yer alan bilgilere göre, seçmenler tarafınca seçilen ve oluşturulan kamu tüzel kişileri olarak biliniyor. Mahalli idarelerin kuruluş ve görevleri de kanun kapsamınca yönetim ilkesine göre oluşturulmuştur.

Kanunlara göre bu seçimler beş yılda bir yapılır ve milletvekili genel yada ara seçiminden önceki yada sonraki bir yıl içerisinde yapılması gerekiyor. Genel yada ara seçimler ise milletvekili genel yada ara seçimleriyle yapılabilir. Kanun gerektiği taktirde, büyük yerleşim bölgeleri için özel bir yönetim biçimi getirebilir. Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının bu sıfatı kazanmasına yönelik itirazların çözümleri ve kaybetmeleri ise denetim yargı yoluyla sağlanmaktadır.

Yerel seçim kaç yılda bir yapılır?

Yukarıda sizlere ifade ettiğimiz gibi bu seçim, beş yılda bir yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz