Bu yıl yapılması beklenen yerel seçimlerde, Ülkemiz sınırları içerisinde yerel yönetim için yöneticiler seçilecek. Peki yerel seçimde kimleri seçeceğiz? Yerel seçimde kimlere oy verilir? İşte merak edilenler…

Yerel seçimde kimler seçilir?

Yerel seçimde kimler seçilir? Türkiye sınırları içerisinde belli zaman aralıklarında yerel yönetimin sağlanması ve düzeni için yeniden yöneticiler seçilmektedir. Peki ne zaman yapılıyor ve kimler seçiliyor?

Yerel seçimde kimleri seçeriz?

Yerel seçimlerle beraber ilçe belediye başkanları ve muhtar adayları seçilmektedir. Beş yılda bir yapılan seçimler bu yıl 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek.

Belediye başkanı sorumlulukları

Belediyenin başı ve belediye tüzel kişiliğini temsil eden belediye başkanı, kanun kapsamında usullere göre seçilmektedir. Belediye başkanının birçok görevi ve sorumluluğu bulunuyor. Belediyenin hak ve menfaatlerini korumak zorundadır. Belediyemizi stratejik bir plan çerçevesinde uygun şekilde yönetmek ve bunlara uygun bütçeyi ayarlaması gerekiyor. Bunların yanı sıra izleme, değerlendirme ve sürekli bir rapor sunması gerekiyor.

Bunların yanı sıra Meclis ve encümene başkanlık edip, belediyeyi devlet dairelerinde yada törenlerde hem davacı hem davalı olarak da yargı bakımından temsil veya vekil tayin etmelidir. Belediyemizin taşınır yada taşınmaz mallarının korunmasını sağlamalıdır. Merak edilen bir diğer soru ise belediye başkanı personel atayabilir mi? Evet belediye başkanı belediyeye personel atayabilir. Şartsız olan bağışları kabul edebilir ve belediye çatısı altında yer alan kuruluş yada işletmeleri denetlemesi de gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz