Gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekte olan franchise zincirleri kalite standardı oluşturuyor olsa da, söz konusu alanda elde edilen kazançlar maalesef yurtiçinde kalmıyor.

Yerli Markalar Kazanç Sağlıyor
Gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekte olan franchise zincirleri kalite standardı oluşturuyor olsa da, söz konusu alanda elde edilen kazançlar maalesef yurtiçinde kalmıyor.
‘Emlakçı’ Değil ‘Gayrimenkul Danışmanı’
Ülkemizde ilk olarak karşımıza çıkan global gayrimenkul pazarlama markası olan RE/MAX’in ardından Türkiye pazarına giriş yapan Century 21, Reality World, Keller Williams, Coldwell Banker ve ERA gibi markaların sonucunda emlakçı kelimesinin yerine gayrimenkul danışmanı tanımı geldi. Öncelik olarak eğitimi alan markaların altında faaliyet halinde olan kişilerin sayısının artması ile sektördeki kalite de aynı oranda artış gösterdi.
Yerli Markalar Artmalı
Ülkemizde yabancı markalar ağırlığını gösteriyor olsa da markalaşmış ya da markalaşma yolunda adım adım ilerleyen firmaların bulunması halen bir umudun olduğunu gösteriyor. Yerli marka deyince ilk akla gelenlerden olan Turyap haricinde şubeleşme yolunda ilerleyen birkaç marka zamanında olsa da şu an adından söz ettirmiyor. Bu durumda önceliğin şube sayısını arttırmadan şube ve marka altında çalışanlara sunulanların niteliği olmalı.
Kazanç Yurtiçinde Kalmalı
Yurtdışı merkezli global firmaların ülkeye gelmesi franchise bedeli ile oluyor. Girişimcinin ülke franchise alması, ülke içine franchise dağıtması, işleme konu olan gayrimenkullerden belirli bir yüzde oranının markaya ödenmesi ile yılda milyar dolarları bulan rakamların firmalara ödeniyor olması yadsınamaz bir gerçek. Yerli markalara ve girişimcilere büyük bir görev düşüyor. Marka yaratmak adına yapılan çalışmalar, sürece uygun şekilde işlenmeli. Yapılan araştırmaların ardından eğitim ve teknolojik gelişmelerin de beraberinde, halkla ilişkiler ile yerli markaların yaratılması mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.