Yetki Belgesi Olmayan Emlakçı Artık Ruhsat Alamayacak

Emlak sektörünü yakından ilgilendiren pek çok yasal düzenleme 5 Eylül tarihi itibari ile uygulamaya alınacak. Bunlar içerisinde yer alanlardan en önemlilerinden biride emlakçılara verilecek olan yetki belgesi oldu. 5 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yetki belgesi olmayan emlakçılar bundan sonra işyerleri için ruhsat alamayacaklar…

Yönetmelik 5 Haziran Tarihinde Yayımlanmıştı

Uygulamaya geçilecek olan değişiklikler hatırlanacağı üzere Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ismi ile 5 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yayımlanan yönetmelik ile beraber taşınmaz ticareti yapmak isteyen işletmelere 5 Eylül tarihinden itibaren yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. İşyeri açma ruhsatı ve işyeri çalışma ruhsatı almak isteyen emlakçılardan bundan sonra yetkili merciler yetki belgesi sorgulaması yaparak bu belgenin alınıp alınmadığını kontrol edecek ve belge teyidi aldıktan sonra ruhsat verecek.

Emlakçı Yetki Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yetki belgesi alan emlakçılar bu belgeyi işyerlerinin görünen bir yerine asmakla yükümlü tutulacak. Alınan belgenin geçerlilik süresi ise 5 yıl olarak uygulanacak. 5 yıllık sürenin dolmasının ardından işletme bu belgeyi yenileyecek. Uygulama genel kapsamı ile emlak sektöründe memnuniyet yaratırken en büyük eleştiri ise emlakçılara yeni sorumluluklar getirilirken kaçak emlakçılık yapan kişilere yasal yükümlülük uygulanmaması oldu. Emlakçılar dükkanlarının camlarına ilan asan esnaf ve kişilerin acil olarak önlenmesini ve kaçak emlakçılık yapan kişilere ceza verilmesini istediler.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz