Yevmiye Defteri

Yevmiye defterler, tapu kütüğüne tescilli hakların sırasını gösterir. Tapu kütüğüne yapılacak tesciller, bu defterden alacaklı numara ile kütüğü kaydedilir. Tapu işlemleri her şeyiyle tamam olması halinde saat ve dakikası yazılmak sureti ile yevmiye
defterine kaydedilir.

Yevmiye defteri yıl itibari ile tutulmakta, her yılın ilk gününden başlamak sureti ile son gününe kadar yapılan tüm tapu işlemleri, bir numaradan başlayıp, birbirini takip eden numaralarla bu deftere kaydedilmektedir.

Yevmiye Numarası

Tapu siciliyle ilgili olarak tapu sicil müdürlüğünde yapılan her işlem ile red edilen istemlerin tarih ve sıra numarasına göre kaydedildiği deftere yevmiye defteri; bu defterden alınarak tapu kütüğünde yapılan tescil veya terkinin yanında belirtilen tarih ve numaraya da, yevmiye tarihi ve numarası denir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz