Yıkma Ruhsatı Nedir?

Bir yapının yıkılabilmesi için öncelikle bir izin alınması gerekmektedir. Bu izine de yıkma ruhsatı denilmektedir. Yıkma ruhsatının alınabilmesi için de binanın bağlı bulunduğu belediyeye bir talepte bulunulması gerekiyor. Belediye gelen talebi inceleyip onay verdikten sonra ise bir takım işlemlerin yapılması ise yıkma ruhsatı verilmiş oluyor.

Yıkma ruhsatının alınabilmesi için ilk olarak binanın tamamen boşaltılmış olması gerekmektedir. İkinci olarak ise binanın bitişik nizam olduğu bir bina bulunuyorsa ve bu bina tarihi eser ise bu durumda yıkma ruhsatı için başka kurumlar işin içine dahil olmaktadır. Bu kurum ise Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’dur ve böyle bir durumda yıkım ruhsatı için bu kurulun onayı gerekmektedir.

Daha sonra ise belediye imar müdürlüğünden su, doğalgaz, elektrik ilişik kesme belgelerinin tamamlanması gerekmektedir. Belgeler tamamlanmamış ise yıkma ruhsatı kesinlikle verilmemektedir.

Yıkma ruhsatı için gerekli olan belgeler ise; Dilekçe, imar durumu, tapu malik listesi, ilişik kesme belgeleri(elektrik, su, doğalgaz, emlak vergisi), çevre koruma ve kontrol müdürlüğünden alınacak moloz nakil belgesi, binanın fotoğrafı, pay sahiplerinin noter onaylı kabulüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz