Kira sözleşmelerinde genellikle on iki aydan sonra artış olur. Yıllık sürenin dolmasından sonra kira artış oranın belirli bir oranına göre kirada değişiklik olur ve kira sözleşmesi fiyat artış oranı ile yenilenir. Yıllık kira artışı, bir yılın yani 12 ayın dolmasının ardından gündemde yerini alıyor. Kira sözleşmesinin yenilenmesi sonucu yeni kira bedeli ortaya çıkıyor. Yeni kira bedeline göre de kira sözleşmesi yenileniyor.

Yıllık kira artışları ise Üretici Fiyat Endeksine göre hesaplanıyor. ÜFE oranı tabana katılarak yeni kira sözleşmesi ortaya çıkıyor. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından resmi sitesinde yayınlanıyor. Ayrıca Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) tarafından belirlenen oranın üzerinde kira artışının olmayacağını belirtelim. Yani Üretici Fiyat Endeksi %4,43 ise bu oranın üzerinde kira artışını sağlayamazsınız.

2018 ayının yıllık kira artış oranına baktığımız zaman, Ocak 2018’de yüzde 15,82 artış olmuş. Daha sonra Şubat ayında yüzde 15,66, Mart ayında ise yüzde 15,50 düşüş yaşanmış. Nisan ayında bu düşüş devam ederek yüzde 15,35 ve Mayıs ayında ise yüzde 15,35 olmuştur. Haziran ayında ise yüzde 15,80 ile artış başlamıştır ve sonra Temmuz ayında yüzde bu oran yüzde 16,57’dir. Ağustos ayında ise yüzde 17,41. Eylül ayında yüzde 18,78. Artışın devamında ise yani Ekim ayında yüzde 21,36, Kasım ayında yüzde 23,73 ve son olarak Aralık ayında yüzde 25,52 olmuştur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz