Kolonsuz Bina Tasarımı!

Gün geçtikçe yenilenen, üzerine bir şeyler katılan teknolojiden birçok sektör aynı anda faydalanabiliyor ve karşımıza birçok yenilik çıkabiliyor. Teknoloji ile meydana gelen yeni teknikler sayesinde bu kez şaşırtan uygulama ise kolonsuz bina oldu.

Mimaride Yeni Bir Çağ

Dubai Metrosu’nun inşasının ardından, Kayseri’de gerçekleştirilen raylı sistem projesi sayesinde “Dünyada 2010 yılının en iyi tramvay sistemi projesi” ödülünü alarak adından söz ettiren Yapı Merkez, bu kez de Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Binası’nın kolon görevini üstlenen dış cephesi sayesinde kolonsuz inşa edilmesi ile gündeme geliyor. Firmanın inşaat sektöründeki uzun yıllardır süregelmekte olan başarılarını, tekniklerini bir araya getirerek el attıkları proje hem dünyada hem de Türkiye’de büyük ses uyandıracak gibi gözüküyor.

İşin Sırrı Özel Mühendislik Yazılımında

Binadaki taşıyıcı kolon ve cephe kaplamasının tek sistem ile birleştirilmesinden oluşan tasarımı anlatan Yapı Merkezi Prefabrikasyon Genel Müdürü Murat Şener’in sözleri, “Normal şartlarda binalarda bir taşıyıcı kolon, bir de ayrıca cephe kaplaması oluyor. Bu iki sistemi özel bir mühendislik çözümüyle tek bir sistemle birleştiren yeni tasarım, özellikle anıtsal veya özel mimari vasıflı projelerde uygulama alanı bulacak. Mimarlar, betonu böyle bir sisteme nasıl entegre ettiğimizle ilgilenmeye başladı. Ancak işin sırrı, sadece betonun kalitesinde değil, özel mühendislik yazılımında.” şeklinde oldu. Murat Şener, ayrıca söz konusu tasarımın maliyetinin de oldukça uygun olduğunu, “3-5 senede bir çeliğin işletme ve bakım maliyeti var. Betonda ise bu yok.” sözleri ile belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz