Yola terk ne demek? Yola terk nasıl yapılır? Yola terk işlemi iptal edilir mi? Yoldan terk ne anlama geliyor? İşte tüm sorularınızın yanıtı…

İmar planı önem taşıyan bir konu olarak bilinir. İmar planında bazı alanlar oluşmakta. Örnek yeşil alan, park, oyun alanı gibi. Bu ayrılmış olan bölümler birinin arazisi içerisinde kalabildiği zamanlar olduğundan, gayrimenkul sahiplerine para ödemesi yapılabilirken, bedelsiz olarak kamulaştırma durumları da olabilmekte. Özellikle kamu yararı için belli kişiler arazilerinden de vazgeçmek zorunda kalıyor. Bu konu ise kamuya terk yada yola terk olarak ifade edilmekte. Ayrıca Yola terk durumunda bazen bedel ödenirken bazen ödenmiyor.

Yola terk nedir ve nasıl yapılır?

İmar kanunu kapsamında yer alan yola terk işlemleri mevcut. İmar planı ile kadastro planı arasında birçok durumda farklı olaylar yaşanmakta. Bu aşamada ise imar planı içerisinde bulunan kadastro parselinin bir kısmı dışarıda kalabiliyor. Bu bakımdan yola terk işlemi yapılmakta. Yola terk işleminde ise teknik bir işlem söz konusu oluyor. Bunla beraber bu işlemin yapılması Tapu Sicil Müdürlükleri içerisine dahil edilir. Gayrimenkul üzerinde yer alan paftada belirtilmelidir. Gösterilen alanın ise kütükten düşürülmesi gerekiyor. Tek yol değil oyun alanları dahil edilir.

Yola terk işlemi iptal edilebilir mi?

Bazı durumlar terk işlemleri için bedel ödenmemektedir. Bu durumlarda ise sahipler mahkeme yoluna başvurup itiraz edebiliyor. Encümen kararı çok önemli. Sadece belediye encümeninin aldığı karar ile terk işlemi uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz