Binanın ne şekilde yönetileceği ve diğer ortak kullanım şartları gibi, hem yönetim hemde aidatların ne şekilde olacağı ile kat sakinlerini bir arada tutan sözleşme kapsamında yönetim planı nasıl ve ne zaman yapılır? İşte tüm detaylar…

Yönetim planı ne zaman yapılmalı? 

Yönetim planı: ana binanın, yönetim tarzı ile kullanım şekli gibi yönetici ücretlerinden aidat ve diğer birçok durumu belirleyen bir plandır. Bu plan oluşturulurken, tüm kat maliklerinin bir araya gelmesi mecburidir. Ayrıca yönetim planlarının kanuna uygun olması gerekmektedir.

Yönetim planı ne zaman yapılır?

Yönetim planı, kat sahiplerinin yada kat irtifakı tesis edildiği sırada toprak sahibi ile müteahhit arasında imza atılarak hazırlanır ve tapuda tescil edilmesi gereklidir. Eğer yönetim planı yoksa, tapu memuru kanuna uygun olacak şekilde bir plan getirilene dek, kat mülkiyetine çevirme işlemini yapmamakta.

Ek olarak yönetim planının tarihi ise, Kat mülkiyeti beyanlarına kaydedilmektedir. Bu plan mülkiyetin kuruluş belgeleri içerisinde yer alarak saklanıyor. Kanun kapsamında kat mülkiyeti kurulma istemiyle dilekçesi yada tutanağı ile ek belgelerin yönetim planına dahil edilmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz