Yönetimde Kiracı Hakları

 

Günümüzde yapılan binalar katlardan oluşmakta olup, buna göre de 3’ün üzerinde olan katlarda yönetim olma zorunluluğu bulunmaktadır. Apartmanda yönetim ise apartman temizliği, asansör, elektrik, çöp gibi pek çok giderin hesaplanarak buna göre aidat ödemelerini belirlemekte, hesabını yapmakta ve ödemeleri toplamak gibi pek çok konuda yetkilidir. Tabi ki yönetimde hak sahibi olan kişiler ise mülk sahipleri olurken, eğer ki mülk sahibi evini kiraya vermiş ise kiracının yönetimde hakları konusu gündeme gelmektedir. Kiracılar evi kullanan, aidat ödemelerinden sorumlu kişiler olurken, yönetimde kiracı hakları da tabi ki merak konusu olmaktadır.

Kiracının Yönetimde Hakları Nelerdir?

 

Apartman ve site yönetiminde kat maliklerinin yani mülk sahiplerinin hakları bulunmakta olup, buna göre ise eğer ki kat maliki yok ise ve evde kiracı oturuyor ise kiracı hakları konusu gündeme gelmektedir. Yönetimde kiracı haklarında aslında en çok sorulan soru ise kiracılar yönetici seçiminde oy kullanabilir mi konusu olurken, bu durumun mümkün olmadığını bildirmek isteriz. Kiracılar yönetici seçiminde oy kullanma hakkı bulunmaz. Fakat oturduğunuz ev sahibi size bu konuda vekalet verir ise oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Fakat kiracıların yönetim kurulu toplantılarına katılma hakları vardır. Fakat bu hakkına dair eğer ki divan kurulu konuşmasına izin verir ise dilek ve şikayetlerini bildirebilir. Kiracılar aidat gibi günlük giderlerden sorumlu olsa da kalıcı olan giderlerden kesinlikle kiracılar değil mülk sahipleri sorumludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz