Yöresel Mimariye Uygun Konut projesi adı altında pilot il olarak seçilmiş olan il, ilçe ve köylere pazar alanı, konut, köy konağı ve park olmak üzere 1048 yapı gerçekleştirilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene ücretsiz faydalanılması için 59 ilin yöresel mimariye uygun konut projesi hazırlanacak ve 2023 yılına kadar tüm illerin projeleri tamamlanmış olacak.

Yöresel mimariye uygun bir şekilde konut inşa etmek istiyorsanız, il müdürlüğüne giderek projenizi ücretsiz bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz. Yöresel mimariye uygun olarak konut projeleri inşa ederken köylerde yer alan altyapılar detaylı bir şekilde incelenerek faaliyete geçirilecektir. İhtiyaç duyulan köylere arıtma tesisleri, güneş kollektörleri kurulacak. Bu durum sayesinde sıcak su ihtiyacı enerji sayesinde elde edilecek.

Yapılan konutların cephesi ve iç fonksiyonları bugünün ve yörenin yaşam şartları dikkate alınarak tasarımı gerçekleşiyor. Yöresel malzemeler kullanılarak yapılan konutlar aynı zamanda imar, yangın ve deprem mevzuatlarına göre projelendiriliyor. Bu durumları dikkate alarak örnek konutları inşa eden Bakanlık, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kütahya, Erzincan, Konya’da bulunan konutları tamamladığını belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz