Yüksek Faiz, Konut Satışlarını Kötü Etkiledi

Türkiye genelinde bakıldığında bankalardaki yüksek faiz gayrimenkul satışlarını kötü etkilendi. Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar, kira derdinden kurtulup konut satın alabilmek adına bankalara başvurma talepleri yüksek faiz yüzünden zorlaştı. Durum böyle olunca, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ na göre; 2018 Kasım ayı ev satışları 2017 Kasım ayına göre %27 azalışla 89 bin 626 söz konusu oldu. Banka kredisiyle alınan ipotekli konutlar ise 2017 Kasım ayına göre %85,7 azalmasıyla 5 bin 324 oldu.

Yüksek Faiz Yüzünden Ev Sahibi Olmak Artık Çok Zor

 

Vatandaşlar konut satın alma hayali ile kiradan kurtulup birikimlerini yüksek faizlere yatırma taraftarında değiller. Bu yüzden ev alma imkanları şimdilik erteleniyor. Piyasadaki fiyatlara göre banka kredisi almadan ev sahibi olmakta artık çok zor. Faizlerdeki artış ise hem bireysel hem de konut kredilerine karşı etkisi büyük. Kredi için bankaya başvurulduğunda karşılaşılan yüksek faizlere katlanmakta oldukça zor bir durum.

 Krediler %0.98 Seviyelerine Çekildi

 

İstanbul, 16 bin 58 konut satışında %17,9 oranıyla en yüksek paya sahip olmaktadır. Ankara, 7 bin 834 konut satışıyla %8,7 oranda ve İzmir ise 4 bin 773 konut satışı ile %5,3 oranında paya sahiptir. Kasım ve Aralık aylarında kredi faiz oranları %2 ve %2,5 olması bekleniyordu. Fakat son dönemlerde bankalar kredileri %0,98 seviyelerine çekmek durumunda kaldılar. Bunun nedeni ise gayrimenkul alımındaki düşüşe bağlanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz