Yüksek Gerilim Hattı Geçen Araziler

 

Şehir içi elektrik iletiminde kullanılan 220 volt elektrik taşıyan hatlara göre çok daha yüksek voltlarda kullanılan yüksek gerilim hatları, 600 metre yakınında bulunan yaşam alanları için büyük tehlike arz ediyor.

 

Yüksek Gerilim Hattı

 

Düşük gerilim hatları, şehir içi elektrik iletiminde 220 volt taşıyor iken yüksek gerilim hatları, elektrik santrallerinde üretilen elektriğin en düşük maliyet ve en yüksek verim ile dağıtılması amacıyla en az 100 volt, en fazla 154 bin volt elektrik taşıyor. Konu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar kapsamında, yüksek gerilim hattının 600 metre yakınında bulunan yaşam alanları büyük tehlike içerisinde oluyor. Özellikle çocuklarda meydana gelen kanser hastalığının, normal orandan 1,5 kat daha fazla yaşanmasına sebep oluyor.

 

Arsa ve Evlerin Çevresinde Yüksek Gerilim Hattı

 

Yüksek gerilim hatları normal şartlarda, şehir dışında kurulurken insan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde yapılıyor. Fakat emlak sektörünün büyük bir hızla gelişmesi ve beraberinde gelen büyük konut projelerinin alanlarının şehir merkezinden uzaklaşması sebebi ile yüksek gerilim hattının geçtiği arsalara da konut inşa ediliyor. Bu da insanlar için büyük bir tehlike yaratıyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin proje alanı için incelemede bulunması, yüksek gerilim hattının geçip geçmediğini kontrol etmesi gerekiyor.

 

Yüksek Gerilim Hattının Etkileri

 

Evinin bulunduğu alandan, ya da kişinin arsasından yüksek gerilim hattının geçmesi sonucunda kişi yüksek bir oranda elektromanyetik etkiye maruz kalıyor. Sürekli olarak elektromanyetik etki altında olan kişilerin migren ağrıları ve uykusuzluğu tetiklenirken, kendilerinde sürekli olarak huzursuzluk ve gerilim de meydana geliyor. Çocuklarda görülen lösemi hastalığı, yüksek gerilim hattının yakınlarında bulunan çocuklarda yüzde 70 oranında daha fazla görülüyor.

 

Yüksek Gerilim Hattını Kaldırmak

 

Ev satın alan kişinin, evinin yakınından yüksek gerilim hattı geçiyor ise ya da yüksek gerilim hattı sonradan döşenmiş ise TEİAŞ’a tazminat davası açmak ya da hem belediyeye hem de TEİAŞ’a dava açarak arsanın istimlak edilmesini ve bedelin ödenmesini talep etmek mümkün oluyor. Davaların haricinde, TEİAŞ’A dilekçe ile başvurulursa yüksek gerilim hattından geçen elektrik akımının ölçülmesi ve insan sağlığına herhangi bir zararının olup olmadığının tespit edilmesi de talep edilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz