Yüksek gerilim hattı nedir? Yüksek gerilim hattı kaç volttur. Yüksek gerilim hattı şikayet nasıl yapılır? Elektrik iletim hatları ikiye ayrılmaktadır. Birincisi yüksek gerilim hattı olurken, ikincisi düşük gerilim hattı oluyor. Yüksek gerilim hattı nedir? Yüksek gerilim hattının ne gibi zararları var?

Yüksek gerilim hattı nedir?

Elektrik hatları, elektrik santralinde bilinçli bir şekilde ve planlanarak elde edilen elektrik enerjisinin, santraller üzerinden dağıtımını sağlayan hatlar olarak biliniyor Elektrik üretim tesisleriyle, elektrik tüketim bölgeleri arasında yer alan transformatör istasyonları bulunuyor.

Transformatör istasyonları; son tüketici ile elektrik enerjisi iletimi gerçekleştiren sistem olarak tanımlanmaktadır. Elektrik hattı döşeme maliyetleri, iletim hatlarının istikameti, coğrafi durumlar ve arazi durumları gibi hat için bazı güvenlik unsurları bulunmaktadır. Elektrik hattının güvenli bir şekilde yapılması sorunları en aza indirecektir.

Yüksek gerilim hattı kaç volttur?

Yüksek gerilim hatları genel olarak santral ile yerleşim arasında yer almaktadır. Yüksek gerilim hattı 1000 volt ile 154bin volta kadar gerilim taşıyan enerji nakil hatları olarak bilinmektedir. Yüksek gerilim hatlarına yakın olan evlerde yaşayan çocukların kanser artışı epidemiyolojik olarak gösterildiği için US National Academy of Sciences tarafınca inceleme altına alınmıştır.

Ayrıca yüksek gerilim hattına yakın olan çocuklarda lösemi görülme riski diğer çocuklara oranla 1.5 kat daha fazla olduğu kabul edilmiştir.

Düşüş gerilim hattı nedir?

Düşüş gerilim hatları ise şehir içi elektrik dağıtımında kullanılan bir hat olarak bilinir.

Yüksek gerilim hattı şikayet nasıl yapılır?

Yüksek gerilim hatlarına yakın bir bölgedeyseniz ve çocuklarınızın sağlığından endişeliyseniz eğer, TEDAŞ‘a dilekçe sunmanız gerekiyor. Ancak bu dilekçe sayısını komşularınız veya çoğul olarak sunulması daha etkili olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz