Kira geliri kişiler ve kurumlara ekstra bir kazanç sağlamaktadır. Bu anlamda, sadece kira gelirleri ile geçinen kişilerin sayısı da hayli fazladır. Herkse kiraladığı taşınmazlarını

Yüksek Kira Geliri Elde Etmek İçin neler Yapılmalı
Yüksek Kira Geliri almak İçin Bunları yapabilirsiniz
Kiralayacağınız Yapıya Makyaj Yapın
Kira geliri kişiler ve kurumlara ekstra bir kazanç sağlamaktadır. Bu anlamda, sadece kira gelirleri ile geçinen kişilerin sayısı da hayli fazladır. Herkse kiraladığı taşınmazlarını en yüksek bedellerle kiralamak ister. Bu durum son derece normaldir. Ancak, bu konuda belirli emlak ölçüleri ve hakkaniyet kurallarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Öte yandan, bazı detaylara dikkat ederek taşınmazdan alacağınız kira bedellerinizi belirli ölçüye kadar artırabilirsiniz
Konut yada İş Yeri olması Çok Farketmez 
Kiralanan mal, dükkan, ev veya arsa olabilir. Özellikle konutların kiralanmasında belirli unsurlara dikkat etmek gerekmektedir. Kiralanan konut her kullanımdan yani kiralamadan sonra belirli oranda yıpranmaktadır. Bu nedenle, özellikle yüksek kira geliri elde etmek isteyenlerin tahliyelerden sonra konutlarını veya mağazalarını yani kiraladıkları taşınmazlarını elden geçirmeleri çok önemlidir. Doğramaların düzeltilmesi, boya ve badananın yapılması, duvar kağıtları varsa kopanların yenilenmesi, mutfak ve banyo ekipmanlarının ve doğramalarını yenilenmesi, özellikle musluk alanlarının kontrol edilmesi çok önemlidir. 
Temizlik Yapılması Önemli etken
Kapılarda yıpranma varsa bunlar da yenilenmelidir. Aynı durum pencere doğramaları için de geçerlidir. Kesinlikle ahşap ise boyanması, pen ise temizlenmesi lazımdır. Öte yandan, yıpranan pencerelerin yenisi ile değiştirilmesi de önem taşımaktadır. Kırılan fayansların yoğun olması durumunda, ıslak ve kuru mekanlar olan mutfak ve banyolarda fayansların yenilenmesi ve çatlayan ya da kırılanların düzeltilmesi de önemlidir.
Konutu Eşyalı Olarak Kiraya Verin
Özellikle, eşyalı olarak kiraya verilen evlerde yüksek kira geliri elde etmek için kiralayana daha çok iş düşmektedir. Kiraya verilen evdeki tüm eşyalarının detaylı olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ev genel temizliğinin yanında, eşyaların silinmesi, halıların yıkanması, tüm mobilyaların gözden geçirilmesi bakımlı bir kiralık evin gerekleridir. Yüksek kira geliri elde etmek istiyorsanız, evinizi eşyalı olarak kiraya verebilirsiniz. Ancak, bunu yaparken ikinci hatta üçüncü el, hasarlı, bozuk ve bakımsız eşyaları yerleştirmeniz son derece yanlış olacaktır. Bunun yerine, elbette kullanılmış ama bakımlı ve öylesine konulmadığı belli olan eşyaların yerleştirilmesi gerekmektedir. 
Aynı durum dayanıklı beyaz eşyalar için de geçerlidir. Bulaşık makinesi, klima, şofben, tv, buzdolabı gibi elektronik eşyaların olması kira bedelini artırmaktadır. Ancak, bu eşyaların kesinlikle paslı veya bozuk olmaması gerekmektedir. Kira bedelini artıran unsurlardan biri de evde veya işyerinde doğalgaz bağlantısı olmasıdır. Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde, soğuk bölgelerde doğalgaz olmazsa olmazlardan biri olup, özellikle kışlık evlerde kira bedelini önemli şekilde artırmaktadır. Bu nedenle, bütçenizin el veriyorsa, kesinlikle bir miktar ayırıp doğalgaz tertibatını yaptırmalısınız. Bunun yanı sıra yaz mevsimini de düşünerek klima modellerinden ekleme de yapabilirsiniz.
 
Abonelikleri Kiracı Üzerine Aldırın
Kiralanan taşınmazın tahliyeden sonra, vergi borçlarının ödenmesi, elektrik ve su borçlarının hepsinin ödenmesi çok önemlidir. Kiracıların elektrik, su ve doğal gaz giderlerini kendi üstlerine almadıkları zaman bırakmaları sıkça yaşanmaktadır. Bu durumda, kiralayan kesinlikle kendi bu masrafları ödemelidir. Bu şekilde, yeni kiracıya eski dönemden borç kalmamış olacaktır. Kaldı ki, yeni kiracının eski kiracının borçlarını ödeme zorunluluğu da yoktur. Bu nedenle, kiralayan bu durumu düşünmeli ve ödeme yapmalıdır. 
Eski kiralayandan bu bedeli talep etmek veya varsa depozitodan almak yeni kiracıyı ilgilendirmez. Kiralananın gösterilmeden önce, borçlarının ödenmesi, iyice ve detaylı şekilde temizlenmesi, aksaklıkların giderilmesi evin veya işyerinin iyi bir fiyata kiralanmasına olanak sağlayacaktır. Bu şekilde, kira bedelinde önemli artışlar sağlayabilirsiniz. Bu durum, kazancınızın artmasını sağlayacaktır. Elbette kiralananın bu değişimi, bakım ve tadilatları belirli bir masraf yapmanıza neden olacaktır. Ancak, sonuçta yüksek kira geliri elde etmenizi de sağlayacaktır. Kesinlikle bu masrafı kat be kat karşılayacağınızı unutmamalısınız.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.