Yüksek Kiralar Artık Şirketleri AVM’lere Yönlendiriyor 

Özellikle de İstanbul’da her geçen gün sayıları artan AVM ve ofis projeleri ne yazık ki bir türlü istenilen doluluk oranlarını yakalayamıyor. Türkiye genelinde yaklaşık olarak 400 tane alışveriş merkezi bulunurken arz fazlası oluşturan alışveriş merkezleri nedeni ile doluluk oranları da olumsuz yönde etkileniyor. Arz fazlasının yanı sıra ne yazık ki perakendecilerin küçülmeye gitmesi, mağaza açma isteklerinin daha spesifik noktalara kaymasının ve artık tüketicilerin alışveriş merkezlerine eskisi kadar ilgi göstermemelerinin de rolü bulunuyor.

Oluşan Boşluğu Şirketler Dolduruyor 

Alışveriş merkezlerinde düşen doluluk oranını ise artık kurumsal şirketler dolduracak gibi görünüyor. Özellikle de lüks semtlerde bulunan alışveriş merkezlerini tercih eden kurumsal şirketler yönetim merkezlerini buralara taşımayı tercih ediyor.

Bu tercihteki en önemli faktör ise lüks semtlerdeki ofislerin kiralarının alışveriş merkezlerine oranla çok daha yüksek bir seyir göstermesi ve kiralama koşullarının çok daha ağır olması gösteriliyor. Bu nedenle artık kurumsal şirketler yönetim merkezlerini alışveriş merkezlerine taşıyarak daha düşük maliyetlerle kiralama işlemlerini gerçekleştirme fırsatı buluyor.

İstanbul Anadolu Yakası Daha Cazip

Alışveriş merkezlerini tercih etmek isteyen şirketlere önerilerde bulunan Gayrimenkul danışmanı Gamze Özlü ofis konsepti sunan alışveriş merkezlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtirken Anadolu Yakasının şu anda fiyat açısından daha cazip olduğu bilgisini verdi. Pendik, Tuzla ve Kurtköy bölgelerinde yer alan alışveriş merkezleri öne çıkarken yeni projelerde de cazip fiyat seçenekleri sunulduğuna dikkat çekti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz