TESK’den Açıklama ”Kira Artışları Enflasyon Oranını Geçmemeli”

 

Günümüzde doların yükselmesi ile ilgili kira sorunları da günden güne büyümekte olup, özellikle esnafların kira artışı nedeni ile oluşan sorunlarının arttığı görülmektedir. Buna göre de Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artışları nedeni ile esnafların zor durumda kaldığını belirtirken bunun başından gelemiyoruz diyerek sorunlarını belirtti. Buna çözüm olarak ise kira artışlarının enflasyon oranını geçmemeli konusunda açıklamalar da bulundu. Özellikle bu sorunun okul kantinlerinde, belediyelerde, vakıflarda yaşandığına değindi.

Gayrimenkul kira artışları konusuna değinmekte olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, enflasyon ile ülkemizin baş ederken bu durumun kiralara yansımasının doğru bir davranış olmadığına dair açıklama yaptı. Özellikle son zamanlarda doğalgaz, elektrik gibi giderlerinin artması yönünden zaten sıkıntıya düşen ve giderlerin oldukça artmasına neden olan ülkenin genel durumuna birde kira zam oranlarının yükselmesi eklenirken, bu durumun altında esnafın ezilmesi mümkün olduğunu belirtti.

Yüksek Kiralar Vatandaşın Cebine Zarar Veriyor!

 

Kira artışlarında yeni düzenleme konusunda yapılan Yİ-ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanması konusu gündemde yer almakta olup, bu durum ise esnafların kira oranlarının TÜFE üzerinden 12 aylık bir ortalama olarak hesap edilecektir. Eylül ayında enflasyon verileri baz alındığın da ise yapılacak olan zam oranı ise yüzde 13,75’i geçmeyeceği belirtilirken, güncel kira artışı bu yönde olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz