Taşınmaz sahiplerinin çok yüksek kira artışı yapmasına üzerine kiracılara bazı haklar tanındı. Yüksek kira artışının tespiti için dava açılacak. Kiracılara bazı haklar tanındı. İşte detaylar…

Resmi Gazete’de bulunan ve yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle beraber, kira bedel artış oranı artık TÜFE’ye göre hesaplanacak. Bu bakımdan kira artış oranları Ocak 2019’dan itibaren tüketici enflasyonu baz alınarak 12 aylık ortalamayı geçemeyecek.

Son haberlere göre 18 Ocak 2019’da yürürlüğe giren düzenleme kapsamında kiralarda ki artış üretici fiyat endeksi ÜFE’ye göre olmayacak. 12 ay baz alınarak TÜFE yani tüketici fiyat endeksine göre hesaplanmasına karar kılındı. Kiracının bu oranın üzerinde bir zam yapması halinde kiracılar bu tutarın tespiti için dava açma hakkına sahip oldu.

Taşınmaz sahibinin de hakkı var!

Mülk sahiplerinin kira zammı uygulamadan önce mutlaka o ay içerisinde belirlenen zam oranına göre sözleşmeyi hazırlaması gerekmekte. Aksi halde yapılan bu kira artış oranlarına, kiracılar mülk sahiplerini dava edebiliyor.

Bu bakımdan kiracılar kendi belirlemiş oldukları ücreti mal sahibine ödediği taktirde, taşınmaz sahipleri de aradaki farklı icra dairesi üzerinden talep edebilme hakkına sahip olduğunu belirtelim.

Hem kiracı hem mülk sahibinin haklı olduğu yönler var!

Böylelikle hem kiracıların hem de mülk sahiplerinin kendilerine göre haklı olduğu durum bulunuyor. Mal sahiplerinin fahiş kira zammı üzerine kiracılar, mal sahiplerini dava edebileceği gibi, mal sahipleri de icra yoluyla fark açığını kiracıdan talep edebilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz