Yükselen Konut Satışlarına Rağmen İnşaatçılar Neden Hala Mutsuz?

Devlet tarafından verilen teşvikler, markalı konut üreticilerinin düzenledikleri kampanyalar ve faizsiz konut kredisi desteği gibi pek çok girişim sonucu konut satış endeksi yukarı yönlü hareketini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarında yaşanan yükseliş bir kere daha gözler önüne serilirken açıklanan rakamlara rağmen emlakçılar cephesinden gelen haberler hala karamsar yönde ağırlık gösteriyor. Peki, yükselen konut satışlarına rağmen inşaatçılar neden hala mutsuz?

Sektördeki Müteahhit Sayısı Her Geçen Gün Artıyor 

Sektörde şu anda yaşanan en büyük sorun olarak kesinlikle her geçen gün artmayı sürdüren müteahhit sayısı gösteriliyor. Diğer sektörlerden inşaat sektörüne geçiş son derece fazla olurken, müteahhitler birliğine bağlı müteahhit sayısı 30 bini aşmış durumda. Buna ek olarak Türkiye genelinde müteahhitlik yapan kişilerin sayısının 330 bin seviyesinin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Fazla Konut Üretimi Devam Ediyor 

Müteahhit sayısında yaşanan artışa bağlı olarak üretilen konut sayısı da günden güne artmayı sürdürüyor. Belediyeler tarafından verilen ruhsat sayısı 1 milyon sınırını aşarken bu konutların her yıl 300 bin tanesinin elde kaldığı belirtiliyor. Yine piyasada çok satıcı bulunduğu için toplam konut satış rakamları artsa da satıcıların kendi satış rakamları artmıyor. Müteahhitlerin maliyetleri sürekli olarak artıyor ancak konut fiyatları düşmeye devam ediyor. Konut sektöründe yaşanan krizin çözümü için kesinlikle müteahhit sayısının azaltılması ve tüketicilere bankalar aracılığı ile düşük faizli kredi kullandırılmasının önünün açılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz