Yurtdışında proje yapmak isteyen müteahitler, riskten dolayı bu işten vazgeçiyorlar. Fakat bu haberimizde Eximbank’tan teminat mektubu ve kefalet sigorta desteği sunulacağından bahsedeceğiz. İhracatın yeni yol haritasında müteahitler yerini alıyor ve bu durum da müteahitleri oldukça sevindirecek bir haber. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bu durum açıklandı ve 2019 yılının Ocak-Haziran dönemlerinde 5,1 milyar dolarlık 109 projeye müteahitler imza attı.

109 projeye imza atan müteahidler Aralık ayına kadar 20 milyar dolarlık projeye imza atmaları hedefler arasında yerini alıyor. Bu projelerin üstlenme hedefini alan Eximbank, destek haberi ile gündemde yerini aldı. Yurt dışında proje yapmak isteyen müteahitler, sigorta sistemi ile koruma altına alınacaktır. Hatta bu durum hakkında Eximbank genel müdürü tarafından bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada; “Müteahhitlerimizin politik sebeplerden dolayı karşılaşacakları riskleri sigorta karşılığında Eximbank üstelenecek. Tabii biz de bu riskleri üstleniyoruz, ama biz de bunları yurt dışındaki reasürörlerle paylaşıyoruz. Bu yeni ürünlerimizle, müteahhitlere yönelik ürünlerimizle politik riskleri bertaraf etmiş olacağız. Bunun dışında, yurt dışında iş yapacak olan yine müteahhitlerimize yönelik teminat mektubu programlarımız, surety bond dediğimiz kefalet sigortası programlarımız, bunları da devreye alacağız. Özellikle bu elektronik teminat mektubu konusunda şu anda Türkiye’de bankacılık sistemi içerisinde en çok teminat mektubu kullanan banka biziz. Oranımız yüzde 60 en kısa sürede bunu yüzde 100’e çıkaracağız” ifadelerine yer verdi.

Eğer yukarıda olan sigorta işlemi sizin de dikkatinizi çektiyse sigortanın binde dört civarında ücret aldığını belirtelim. Mesela 2 milyon dolarlık satışta 6-7 bin dolara sigorta işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz