Son dönemlerde yırt dışında konut alımı çok fazla ilgi görüyor. Kimileri yaşamak için alırken, kimileri ise yatırım amaçlı düşünüyor.

Avrupa Birliği’nin AB’ye üye olmamasına rağmen vatandaşların konut alımı yapması halinde oturma izni verecek olması, yurt dışından konut alımını çok fazla cazip kıldı. Özellikle Almanya, Dominik Cumhuriyeti, Letonya, İrlanda, İspanya, Kanada, Makedonya, Portekiz, Uruguay, Ukrayna ve Yunanistan gibi ülkelerde konut alarak oturma izni alabilirsiniz. Peki bu kadar ülkede konut aldık ve vatandaşlığımızı aldık. Konut alırken yurt dışında nelere dikkat etmeliyiz?

Konut alınacak ülkeye dikkat edin!

Yurt dışında oturmak veya yatırım amaçlı konut alacağınız zaman, o ülke hakkında detaylı araştırma yapın. Belkide konut alacağınız ülkede ekonomik sıkıntılar var. Faiz ve vergi oranları çok kötü durumda. İşsizlik durumu çok yüksek. Bu gibi bilgilere dikkat ederek konut alımı veya yatırımı yapın. Ancak tavsiyemiz 2-3 gün o bölgeyi gezmeniz.

Emlak piyasasına dikkat edin!

Yaşayacağınız veye yatırım yapacağınız ülkenin emlak piyasasına mutlaka dikkat edin. Kira fiyatları ve daire fiyatlarını detaylı araştırın.

Doğru fiyatı araştırın!

Mutlaka fiyat araştırması yapın. Bölge olarak araştırma yaparken, cebinizi düşünün. Bütçeye göre satın alım yapacakken, 2-3 gün orada kalıp daire fiyatlarını araştırın. Belki de, emlak siteleriyle fiyatlar örtüşmüyordur.

Acenteyle ortak çalışın!

Eğer konut alacağınız bölge hakkında pek fazla bilginiz yoksa, bir acente ile beraber çalışın. Çünkü ülkemizde birçok acente bu konuda size destek olabilir. Acente sayesinde emin olun sonradan pişman olmayacaksınız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz