Dışişleri Bakanlığı tarafından, yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşların sayısı kısa süre önce belli oldu. Açıklanan verilere göre 5 milyondan fazla Türk vatandaşı yurt dışında yaşamaya devam ediyor. İşte detaylar…

CHP İstanbul Milletvekili Senzin Tanrıkulu’nun geçen sene sunmuş olduğu yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarına yönelik sorulara karşışık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yurt dışında kaç Türk vatandaşı yaşamaya devam ediyor resmen açıklandı. Dünya genelinde 152 ülke kapsamında açıklanan verilere göre Türkiye Cumhuriyeti dışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarının tam sayısı 5 milyonu bulmakta. Bu bakımdan Almanya’da 2 milyon Türk vatandaşının yaşadığı ve en fazla nüfusun olduğu bilinirken, Butan, Tonga, Tuvalu’da ise Türk vatandaşı yaşamamakta.

Bazı ülkeler hakkında veri yok!

Bu bakımdan Ermenistan, Paraguay, Ekvator Ginesi, El Salvador, Nijerya, Cabo Verde, San Marino, Bolivya, Suriye, Monako, Kuzey Kore, Liberya, Belize, Galler, İzlanda, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Jamaika, Honduras, Güney Kıbrıs, Barbados, Andorra, Tayvan, Togo ve Uruguay’da Türk vatandaşları hakkında bir verinin olmadığını duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığınca açıklanan bu bilgiler doğrultusunda, Avrupa’nın çok önemli ülkeler arasında olan İngiltere’deki Türk vatandaşları hakkında da bir detay bulunmuyor. Yinede Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu’nun BBC Türkçe’ye yapmış olduğu açıklamalar da ada ülkesinde 400 bin Türk vatandaşının henüz daha yaşamakta olduğunu öğrenildi.

Peki sizler bu veriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bilinen kısmı 5 milyon olurken, gerçekte kaç milyon Türk vatandaşı yurt dışında yaşıyordur?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz