Yurt Dışında Yaşayanların Konut Hesabı Açmalarına İzin Verilir Mi?

Büyük bir ilgi gören ve sürekli olarak artış göstermeye devam eden devlet destekli konut hesabı için merak edilen sorulardan biride yurt dışında yaşayan kişilerin de bu haktan yararlanıp yararlanamayacaklarıdır. Peki, yurt dışında yaşayanların konut hesabı açmalarına izin verilir mi?

Türk Vatandaşı Olmak Yeterli

Bu hizmetten yararlanmak isteyen ve birikimlerinin sonunda devlet katkısı almak isteyen kişilerin belirli koşulları taşımaları şartı bulunurken bunların arasında Türkiye’de ikametgâh etme zorunluluğu bulunmuyor. Bu nedenle Türk vatandaşı olan ancak yurt dışında yaşayan Türklere de devlet destekli konut hesabı açma hakkı tanınıyor. Ancak hesap açtırma işleminin mutlaka Türkiye’de yer alan bankalarda yapılması gerekiyor. Yani İş Bankası devlet destekli konut hesabı açtırmak isteyen kişinin Almanya’da yer alan şubesi yerine
Türkiye’de yer alan bir şubesi üzerinden hesap açmanız gerekiyor.

Konut Yardımı Alınarak Satın Alınacak Konutlarda Aranılan Özellikler 

•Bu konutlarda mutlaka kat mülkiyeti kurulmuş olmalıdır.
•Yapı kullanma izni alınmalıdır.
•Kat irtifakı tapusu bulunmalıdır.
•Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi alınmış olmalıdır.

Hangi Dairelere Konut Yardımı Verilmez?

•Öncelikle yukarıda yazılı olan şartlara uygun olmayan hiçbir taşınmazın alınmasında devlet destekli konut yardımı alınması mümkün değildir.
•Devre Mülk vasfı taşıyan taşınmazların satın alınmasında da konut yardımı alınması söz konusu değildir.
•Buna ek olarak hesabı açan ve birikim yapan kişinin bu hesapta biriken para ile eşinden ya da birinci derece akrabasından satın aldığı konutlarda da para yardımı yapılmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz