Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi

Yurtdışı müteahhitlik belgesi, belirlenmiş olan alanlardaki hizmetleri yurtdışında gerçekleştirecek olan kişiler tarafından alınmak zorunda oluyor. Söz konusu belge, görevlendirilmiş olan bir komisyon tarafınca veriliyor.

Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi Hangi Durumlarda Alınır?

Yurtdışı müteahhitlik belgesi, yurtdışında inşaat, tesisat, montaj, mühendislik, proje, müşavirlik, işletme bakım ve onarım gibi alanların hizmetinde görevlendirilen ya da görevlendirilecek olan kişiler ya da firmalar için zorunlu oluyor.

Belge Nereden Alınır?

Yurtdışı müteahhitlik belgesini, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyette bulunan Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi Komisyonu tarafından veriliyor.

Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi Komisyonunun Görev ve Yetkileri

Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi Tebliği’ne göre, komisyonun görev ve yetkileri, beşinci maddede şu şekilde açıklanıyor;

MADDE 5 –
(1) Komisyon; Gerçek kişi ve firmaların yurt içinde ve yurt dışında bitirdikleri işlerin tamamını bu  Tebliğ ve Yönetmelik   hükümleri çerçevesinde inceler ve aşağıdaki görevleri yapar;
a) “Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi” veya yerine  geçen  “Yurtdışı Geçici Müteahhitlik Belgesi ” verilip verilemeyeceğini ve  verilecek belgenin grup ve tutarını tespit ederek karara bağlamak,

b) Maddî bir hatanın yapıldığı veya gerçek kişi ve firmanın Bakanlığa ibraz ettiği belgelerin geçersizliğinin sonradan anlaşılması halinde, gerçek kişi ve firmadan adına düzenlenen Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi’ni veya bunun yerine geçen Yurtdışı Geçici Müteahhitlik Belgesini geri istemek, düzeltmek veya hükümsüz olduğunu karara bağlamak,

c) Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi veya bunun yerine geçen Yurtdışı Geçici Müteahhitlik Belgesi  isteğinde Bakanlığı yanıltıcı gerçeğe uymayan veya tahrif edilmiş belgeler verdikleri müracaat  sırasında veya sonradan anlaşılanlar ile belgelerini mevzuata aykırı şekilde kullandıkları anlaşılanların belgelerini iptal etmek, (2) yıldan az olmamak üzere süreli veya  süresiz belge verilmemesine karar vermek,

ç) Kanun ve yönetmeliklerde yazılı ceza hükümleri ile ihalelere katılmaları yurtiçinde ve yurtdışında süreli ve süresiz olarak hükmen yasaklanmış olan firmalara “Yurtdışı Müteahhitlik Belgesi” veya bunun yerine geçen  “Yurtdışı Geçici Müteahhitlik Belgesi”  verilmemesini, verilmiş olanlarında  iptal edilmesini karara bağlamak.

(2)  (1)’ inci fıkradaki  kararlar Bakan Onayı ile kesinleşir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz