Yurtdışında Çalışanlar Türkiye’den Nasıl Emekli Olabilir?

 

Ülkemizde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeşitli haklara sahip oldukları gibi yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de çeşitli haklar bulunuyor. Yurtdışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli şartları sağladıkları takdirde Türkiye’den emekli olabiliyorlar. Bunun için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak ve belirli bir süre boyunca sigorta primi ödemesi yapmak gerekiyor.

Yurtdışında Çalışanlar İçin Türkiye’de Emeklilik

 

Öncelikle bir süredir yurtdışında ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra ülkemizde belirli periyotta çalışmış iseniz veya prim ödemişseniz doğrudan emeklilik hakkına sahip oluyorsunuz. Ancak primlerin tam anlamıyla ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yani emeklilik için devlete karşı yükümlülüğün tamamlanmış olması gerekiyor.

Şu anda yurtdışında çalışan veya ev kadını olan bireyler, gerekli ödemeleri tamamlayarak emeklilik hakkına başvuruda bulunabiliyorlar. İkamet edilen sürenin kanıtlanması ve primlerin ödenmesi sonucunda olumlu cevap almak mümkün hale geliyor. Eğer şartları karşıladığınızı düşünüyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir şekilde başvuru yapmalısınız. Böylelikle işlemler aktif bir şekilde yürürlüğe girecek ve karşılığında olumlu veya olumsuz cevap alabileceksiniz.

Ev Kadınları İçin Oldukça Güzel Bir Fırsat

 

Özellikle hayatının belirli bir süresini yurtdışında ev kadını olarak geçiren vatandaşlar, doğrudan bu haktan yararlanabiliyorlar. Böylelikle belirli bir miktar ödeyerek kişinin gelecekteki güvencesini sağlaması mümkün kılınmış oluyor. Sigorta kurumundaki primlerinizi ve güncel durumu öğrenebilmek için yine SGK üzerinden başvuru yapabilir, incelemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz