Yurtdışında Emlakçılık, Avrupa’da Emlak Sektörü

Her zaman aklımızda olupda çok fazla bilgi alamadığımız sorulardan birtanesidir. Türkiye dışında emlakçılık sektörü nasıl devam etmekte merak içerisindeyiz. İnternet Üzerine bu konu ile alakalı çok fazla bir bilgi görünmüyor. Bu bağlamda Yurt dışına yaptığım bir seyehatte detaylı bir şekilde olmasada bu konuyu araştırma imkanı buldum.

2 haftalık süre içerisinde Austuryanın Roitte kentinde dolaşma fırsatım oldu. Aslında emlakçılık haricinden iş yeri, ofis, market vb gibi işletmelerin durumlarınıda gözlemleme şansımız oldu. Sistemleri oturmuş. Devlet her zaman enselerinde gibi görünüyor.

Serbest Meslek Türkiye’de Çok Serbest

Örnek vermek gerekirse; Bir bölgede 1 Adet süpermarket var insanlar alışverişlerini burada yapıyorlar. Aynı bölgeye 2. bir süper market açamıyorsunuz. Bunun amacı ise hem bölgeyi korumak hem de o sektörün daha kaliteli hizmet vermesini amaçlamaktadır. Süper market demişken mesela çarşı merkezinde bir süper market yok. Yoğun araç trafiği olabilecek, süper market, Burger, Mc Donalds gibi işletmeler merkeze yakın yerlerde fakat merkezden uzak bir konumda konumlandırılarak Merkezin araç trafiğini azaltmak ve merkeziyeti genişletme amaçlı bu bölgelere yapılmaktadır. Türkiyede marifetmiş gibi süpermarketi tam çarşı merkezine yaparak zaten alt yapısı olmayan bir çarşıyı süpermarket trafiği ile kilitleniyor. Dolayısıyla trafik olarak daha uzman ! bir hale geliyoruz. Ayrıca Türkiyede bırakın ayı bölgede süpermarket açmayı Üst Üstü Yan yana olan süpermarketler bile var.

Kafanıza Göre Emlakçı Açamazsınız

Avrupada kafanıza göre herhangi bir işletme açamıyorsunuz. Açmak istediğiniz işletmenz ile alakalı bir belgeniz olması gerekiyor ve bu belgeyi alabilmeniz için senelerce eğitim görmeniz gerekiyor. Mesela Terzi bile açmak isteseniz bunun okuluna gidip diplomanızı almanız gerekiyor. Aşçıların bile 2 sene eğitimi mevcut. Dolayısıyla sistem düzgün birşekilde ilerleyerek işin ehliolan insanlar işletme açtıklarında daha kaliteli hizmet ortaya çıkıyor.

Avusturyada Emlak Sektörü 

Emlak sektörünü araştırma fırsatım olduğunu söylemiştim. Fakat inanın Reutte kentinde hiçbir emlak ofisi ile karşılaşmadım. Emlakçı yok ! 40 bin nüfuslu Sapanca bölgesinde 40-45 arası emlakçı varken o bölgede emlakçı yok denecek kadar az. Sadece Bir yerde Re-max ofisini gördüm. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla Emlak danışmanları Bankalar ile anlaşarak banka bünyesinde çalıştıklarını öğrendim. Yani Bankaya gittiğiniz zaman her bankada bir emlak danışmanı ile karşılaşıyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz