Yurtdışında Ödenen Kira Bedeli Kira Vergisini Etkiler mi?

Sahip olunan gayrimenkullerin kiraya verilmesinden elde edilen kira bedelleri, kira gelir vergisine tabi tutuluyor. Vergilendirmede bazı giderlerin indirilmesi mümkün oluyor. Yurtdışında yaşayan mükelleflerin ödemiş oldukları kira bedelinin, kira gelir vergisini etkileyip etkilemediği merak edilen hususlar arasında yer alıyor.

Kira Gelir Vergisi Ödemeleri

Gayrimenkulünü kiraya verip gelir sağlayanların ödemekle yükümlü olduğu vergiye kira gelir vergisi deniyor. Belli koşullar altında muafiyetten faydalananlar olsa da, genel olarak gayrimenkul sahipleri, taşınmazı kiraya verdiği takdirde bu vergiyi ödemekle yükümlü oluyor. Kira gelir vergileri, vergi dairesinden ya da internet üzerinden ödenebiliyor. İnternet üzerinden ödeme yapmak isteyenler, Gelir İdaresi Başkanlığının, Kira Gelir Vergisi Sistemine giriş yaparak ödeyebiliyor. Sisteme giriş yapılmasının ardından, ekranın sol kısmında bulunan listeden Kredi Kartı ile Vergi Ödeme kısmı işaretleniyor. Listeden borç grubunun seçilmesinin ardından Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğinin de seçilmesinin ardından, kredi kartı bilgileri ile ödeme gerçekleştiriliyor.

Yurtdışında Yaşayan Mükellefler

Çalışma ya da oturma izni alıp altı aydan fazla bir süredir yurtdışında yaşamakta olan vatandaşlar da dahil olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde yaşamayan mükellefler, yaşadıkları ülkede ödemiş oldukları kira bedelinden dolayı Türkiye’de ödemekle yükümlü oldukları kira gelir vergisinden indirim alamıyor Ayrıca Türkiye’de sahip olunan konutun kiraya verilmesi durumunda, kira ile oturuluyor olan konut ya da lojmanın kira bedelinin, kira gelir vergisinden düşürülmesi mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz