Yurtdışında Yaşayanlar Nasıl İkametgâh Alır, İkametgâh Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

Kredi kullanmaktan TOKİ projelerinden konut satın almaya kadar farklı pek çok alanda sıklıkla kullanılan ikametgâh belgesi Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından da alınabilmektedir. Ancak yurtdışında yaşayan kişilerin ikametgâh belgesi almak için uygulamaları gereken yöntemler farklıdır. Peki, yurtdışında yaşayanlar nasıl ikametgâh belgesi alır, ikametgâh değişikliği nasıl yapılır?

 

Yurtdışında Yaşayanlar Nasıl Adres Beyanı Verir?

 

Yurt dışında yaşayanların adres bildirimi 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında belirlenmektedir. Buna göre “Yerleşim yeri adreslerinin tutulmasında kişilerin yazılı beyanı esas alınır. Bildirim nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklerimize adres beyan formuyla yapılır.” hükümleri uygulanmaktadır. Verilen bu beyanlar Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 12 nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında belirlenen hükümlere göre ya elektronik ortamda kayıt edilmekte ya da form olarak yetkili birimlere gönderilerek girişlerinin yapılması sağlanmaktadır.

 

Yurtdışında Yaşayanların İkametgâh Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

Yurtdışında yaşayan kişilerin adres değişikliği yapmaları durumunda bu değişikliği bildirmek istemeleri durumunda yeni adresi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çatısı altından gerçekleştirmeleri mümkündür. Kurumun internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz adres değişikliği beyanı formunu doldurduktan sonra ilgili kuruma teslim ederek gerekli işlemlerin tamamlanmasını sağlamış olursunuz. Yurtdışında yaşayanlar için adres beyan formu eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra formu alan kurum ilgili nüfus müdürlüğüne bu formu ulaştırarak işlemleri tamamlamış olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz