Konut kira geliri beyan edilmediği taktirde veya eksik beyan edildiğinde, istisnadan faydalanamaz. Beyan edilmesi gereken kira gelirinin bildirilmemesi halinde, vergi ödemesi gereken kişi adına iki kat olarak birinci dereceden usulsüzlük cezası kesilecektir. Bunla beraber kira geliri taktir komisyonunca takdir edilecektir.

Yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’deki kira gelirleri

Taktir edilmiş olan gelir üzerinden gelir vergisiyle beraber vergisinin bir katı olarak vergi ziyaı cezası kesilecek. Gecikmiş olunan her ay içinde yüzde 1.95 oranında gecikme faizi alınacaktır. Bu bakımdan tahakkuk eden vergi, ceza ile gecikme faizi bildirilen tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde ödenmelidir. Eğer bu borç ödenmez ise, vergi dairesi tarafından gecikmiş olan her ay için (ay kesirlerine dek olarak gecikme zammı günlük bazda hesaplanır) bunla beraber yüzde 1.95 oranında gecikme zammı hesaplanacağından cebren tahsil edilecektir.

Dar Mükellef olarak vergilendirilir!

Yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’de gayrimenkuller üzerinden kira geliri elde edenlerin kiralarını beyan edip etmeyecekleri, işyeri ve konut kira geliri olmasına göre değişiklik göstermektedir. Altı aydan daha fazla süreyle oturma yada çalışma izni alan yurtdışında bulunan Türkler “Dar mükellef” olarak vergilendirilir.

Bu bakımdan dar mükellefler bakımından Türkiye’den gelir elde edenler, tamamı stopaja tabi tutulan işyeri kira gelirinden oluşuyorsa, kira gelirinin tutarı ne kadar olursa olsun yıllık vergi beyannamesi vermeyecekler.

Örnek: İngiltere’de çalışan Ali bey İstanbul’da bulunan işyerinden 2010 yılında 150 bin TL kira geliri elde etmiş ancak kira geliri için beyan vermeyecektir. Kira geliri bakımından kiracının ödediği 30 Bin TL gelir vergisi kesintisi stopaj yani nihai vergi olarak geçiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz