Yüz Metrekare Konut için Hiç Harcamadan 12 Yıl Çalışmanız gerekiyor

TUVİMER araştırmasına göre istanbulda 100m²’lik bir konut alabilmek için ortalama 12,5 yıl çalışması gerekiyor ve bu süreçte hiç harcama yapmaması gerekiyor.

TÜİK ve TUVİMER ortak çalışması ile “İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla” verilerini kullanarak İzmir-Ankara-İstanbul-Antalya-Bursa Bölgesinde yaşayanların maddi gelir durumuyla kira artış ve emlak değerleri üstünden ne kadar bir zamanda daire sahibi olunabilirliğini ölçümledi.

Bu raporda (“İller Arası Farklılaşan Barınma Odaklı Satın Alma Gücüne Yönelik Değerlendirme Raporu”) İstanbul ili konut alımı için en çok çalışılması gereken illerin başında yer almıştır.

Ülkemizin en kalabalık 5 şehrinde yapılan araştırmalara göre konut metekare fiyatları;

İstanbul 5418TL
İzmir  3089TL
Antalya2250TL
Bursa1955TL
Ankara1830TL

Ortalama mertrekare aylık konut kira fiyatları;

İstanbul 21TL
İzmir  13TL
Ankara10TL
Antalya9TL
Bursa9TL

oldu.

En Az Konut İstanbulda Alınabiliyor

TÜİK’in “İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla” verilerine göre, kişi başına düşen senelik gelirin en çok olduğu şehir 43 bin 645TL ile İstanbul olarak kayıtlara geçti. İstanbul şehrini 36 bin 68 lirayla ile Ankara, 31 bin 178 lirayla İzmir, 29 bin 946 lirayla Bursa ve 29 bin 692 lirayla ile Antalya sürdürdü.

Bahsi geçen şehirlerde yer alanların kişi başına düşen yıllık gelirleriyle kentlerdeki ortalama konut m² satış rakamları dikkate alındığında, İstanbul’da çalışan bir kişi, sadece bir senelik geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor.

Bir yıllık geliriyle Ankaralılar 20 metrekare, Bursalılar 15 metrekare, Antalyalılar 13 metrekare, İzmirliler ise bir evin 10 metrekaresine sahip olabiliyor.

Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu kent İstanbul olsa da, satılık metrekare konut fiyatlarının yüksek kalması, İstanbulluları söz konusu kentler arasında “bir yıllık geliriyle en az konut metrekaresi alabilen” kent yapıyor.

Ankaralı konut için 5 yıl çalışmalı

TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ortalama düzeyde kazanan birinin 100 metrekarelik bir konutu alabilmesi için İstanbul’da hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerektiğini, bu sürenin Ankara’da 5 yıla kadar indiğini, Bursa’da 7 yıl, Antalya’da 8 yıl ve İzmir’de 10 yıl olduğunu bildirdi.

Türkoğlu, söz konusu tablonun, bir Ankaralının barınmaya yönelik satın alma gücünün İstanbullu’dan yüzde 150 daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu, İstanbul’un, söz konusu kentler arasında barınmaya yönelik en düşük ekonomik güce sahip kent olduğunu vurguladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz