Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Temmuz’da Yürürlükte

Yüzde 25 oranında ek inşaat hakkı tanıyan, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin ertelenmesine yönelik olan taleplere yanıt veren Mehmet Özhaseki, “İmarın tadını kaçırır hale geldi” şeklinde açıklamada bulundu.

Düzenleme ile Birlikte Yürürlüğe Girecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile ilgili erteleme taleplerinin bulunduğunu fakat Başbakanlığın düzenlemeyi önümüzdeki bir hafta içerisinde yayınlaması ile yönetmeliğin de yürürlüğe gireceğini, “Başbakanlık eğer düzenlemeyi önümüzdeki hafta yayımlarsa, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girer. Biz aylardır söylüyoruz. Şimdi ‘Sıkıştık, yaptık, ettik’ diyorlar. ‘6 ay uzatın, 1 sene uzatın’ deniyor. İmarın tadını kaçırır hale geldi. Bunu disipline etmemiz lazım. 1 Temmuz’dan itibaren bitti.” şeklinde açıkladı.

Kentsel Dönüşüm Teşvikleri

Mehmet Özhaseki, belediyelerin alan bazlı dönüşüm çalışmaları yapmalarına yönelik uyarılar aldığını, dönüşümün vergisel avantaj ve kira, faiz desteğinin kullanılmasının talep edildiğini belirtti. Kentsel dönüşüm teşviklerinin ve faiz desteğinin daha da artacağını, kentsel dönüşümün finansmanında kullanılacak değer artış payının imar yasaları ile birlikte geleceğini belirten Özhaseki, Meclis’in duruma uygun olmadığını da ekledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz