Gayrimenkul Danışmanlarından Yüzde 3 Komisyona İtiraz

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamadan sonra gündeme gelen emlak satışında KDV dahil yüzde 3 komisyona itiraz eden gayrimenkul danışmanları, kepenk indirebileceklerini söyledi.

“Bu Durumun Düzeltilmesini İstiyoruz”

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, emlak komisyonlarına getirilen düzenlemenin; sektöre nitelikli insan kazandırmaktan çok nitelikli insanların sektörden çıkmasına sebep olacağını söylüyor. Gayrimenkul danışmanlarının zarara gireceğini, kepenk kapatma durumuna gelebileceklerini belirten Gökhan Taş’ın açıklamaları şu şekilde oldu:

“Türkiye’de 250 milyarlık bir el değişimi söz konusu. Biz bu rakamın yüzde 10’unu, yani 25 milyar liralık gayrimenkul satışına aracılık ediyoruz. Türkiye genelinde bin 200 ofis ve 12 bin çalışanla hizmet veriyoruz. Hazırlanan yeni taslakta gayrimenkul satışında komisyon bedeli toplamda yüzde 3 olarak belirtilmiş durumda. Bundan KDV ve gelir vergisi düşüldüğünde yüzde 1 civarında bir gelir kalıyor ki bizim giderlerimiz zaten yüzde 3,54. Yönetmelik bu hâliyle çıkar ise kurumsal markalar olarak yok oluruz. Kepenk kapatma noktasına geliriz. Şu an zaten sektör şeffaflaşmadığı için vergisel kaybı sadece harçta 2 milyar dolar, toplamda 5 milyar dolar. Önerdiğimiz Dubai modeli herkesi güvence altına alacak. Biz yüzde 3+KDV alıcı, yüzde 3+KDV satıcı tarafı olsun istiyoruz. Bu konuda düşüncelerimizi ilettik. ‘Sizin söylediğiniz her şeyi dikkate alacağız’ diyorlar. Biz bu durumun düzeltilmesini istiyoruz”

“İşimiz Kolay Kazanç Gibi Görünüyor”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay ise alım-satım işlemlerinde yüzde 6’nın altında olan oranların yeterli olmadığını belirterek: “Türkiye’de birçok ilde manav ve kasap da emlakçılık yapıyor. Bu taslak sektöre nitelikli insan katayım derken aslında nitelikli iş yapan emlak ofislerini zor sokuyor. Türkiye’de yaklaşık kurumsal çalışan 30 bin emlak danışmanı var. O kişiler 3 ayda, 6 ayda yaptıkları satışla ayakta kalmaya çalışırken, bu taslaktaki rakamlarla çalışması mümkün değil. Yapılan düzenleme bu haliyle hayata geçerse, kalifiye, eğitimli danışmanlar sektörden çıkmak zorunda kalır. Bizim işimiz kolay kazanç gibi görünüyor. Bir alıcı ‘bana evi gösterdi şu kadar kazandı’ diyor. Oysa bilmiyor ki o evi gösterdiğimiz belki de 100’üncü kişi.” dedi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz