“Yeni Taslak Emlak Danışmanlarını Bitirmeye Yönelik!”

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, Taşınmaz Ticaret Yönetmelik Taslağı’nın emlak danışmanlarını bitirmeye yönelik olduğunu ve birçok ofise kilit vurduracağını belirtti.

Ayakçılara Hiçbir Yaptırım Yok!

İlhan Kurt’un, taslağın emlak danışmanlarına birçok yaptırım uyguladığını fakat ayakçı olarak tabir edilenler hakkında hiçbir yaptırım bulunmadığını vurguladığı yazılı açıklaması şu şekilde oldu;

“Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Emlak Danışmanlarının alacağı komisyonların düşeceğini açıkladı. Taslak incelendiğinde biz emlak danışmanlarını tamamen bitirmeye yönelik bir taslak olarak hazırlandığını görmekteyiz. Bu taslağa göre emlak danışmanları satış bedelinin yüzde 3’den, kiralamalarda ise 1 aylık kiradan fazla ücret alamayacaklar. Kira komisyonuna bir itirazımız yok ancak satış işlemlerinde alıcıdan yüzde 1.5, satıcıdan yüzde 1.5 komisyon alınmasına itirazımız var.

Taslakta bizleri bitirecek dükkanlarımıza kilit vurduracak o kadar çok maddeler var ki saymakla bitmez. Bizleri tamamen bitirici maddeler var en kısa zamanda emlakçı arkadaşlarımızı bir araya getirip bu kötü tabloyu kendilerine anlatacağım. Bize birçok yaptırım geliyor ama ayakçı tabir ettiğimiz kan emiciler hiçbir yaptırım söz konusu değil.
Arkadaşlarıma bunu anlattıktan sonra Ankara’da bir heyet oluşturarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sayın Trakya milletvekillerimizi ziyaret ederek bu yönetmelik taslağına yanlış yönlerini birer dosya halinde kendilerine sunup yardımlarını isteyeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’nin yazılı ve görsel basına yapmış olduğu Taşınmaz Ticaret Yönetmelik Taslağını hepimiz gördük ve duyduk. Bu taslakla hizmet bedelleri ciddi ölçüde düşecek. Bu da şu demek birçok firma kepenk kapamakla baş başa kalacak.

Yüzde 3 Komisyon Hiç Bir Emlakçıya Yetmez

Bu taslakla emlak ofislerinin gelir kaybını birkaç örnek ile açarsak, örneğin 200 bin TL‘lik bir evin satışından emlak danışmanı bir ofise 6 bin TL ve + KDV ödüyor, alıcıda aynı rakamı ödüyor. Emlak danışmanı kazandığı bu paranın yüzde 20 sini kurumlar vergisi olarak devlete ödüyor. Bu alım satım genelde iki ayrı emlakçı ile yapılıyor birisinde alıcı, diğerinde satıcı müşteri oluyor ve bu geliri birlikte paylaşıyorlar. Olay öyle görüldüğü ve bilindiği gibi değil bir emlak ofisi yılda ancak üç adet bu şekilde alım satım yapabilmektedir. Birkaç müstesna emlak ofisi hariç evine ekmek götürmeye zorlanmaktadır. Kirasını, elektriğini, suyunu, doğalgazını, vergisini ödeyemeyen birçok meslektaşımız var.

Siz emlak danışmanlarının gelirini yarıya düşürdüğünde emlak ofisinin işletme maliyetleri, çalıştırdığı danışman pazarlama ve tanıtım maliyetlerini ofis ödeyemeyecek ve bu nedenle sektörde çalışan birçok kalifiye elemanda işinden olacaktır. Yani sonuç sektörün yok olmasıdır.

Dışarıdan bakıldığında Emlak Danışmalığı işini vatandaş kolay kazanç gibi görüyor. Bir alıcı bana evi, arsayı veya tarlayı bana gösterdi şu kadar kazandı diyor. Oysa bilmiyorlar ki o evi, arsayı veya tarlayı biz onlarca kişiye göstermişiz, aracımızla götürüp getirmişiz. Bizler sektöre nitelikli insan kazandırmak için çabalıyoruz kurslar seminerler veriyoruz. Sertifikalar veriyoruz ancak bu taslak ile kalifiye eleman kalmaz, eğitimli danışmanlar sektörden çıkmak zorunda kalırlar.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz