Yüzde 30 Olan Demir Gümrük Vergisi Yüzde 10’a Düşecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüzde 30 oranında olan demirde gümrük vergisinin yüzde 10 oranına düşeceği müjdesini verdi. Konu ile ilgili kararın Bakanlar Kurulunda onayda olduğunu ve imzaların da tamamlandığını ekledi.

Büyüme, Kalıcı Hale Gelmeli

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın imza töreni amacı ile Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Zeybekci’ye yöneltilen büyüme rakamları, borsa ve faiz kararları ile ilgili sorulara cevap olarak Zeybekci, “Büyüme rakamlarındaki yukarı yönlü gidişimizi kalıcı hale getirmemiz lazım. Türkiye olarak yüzde 5.5 ve üzerinde bir büyümeyi tutturmamız ve bunu sabitlememiz lazım. Hükümet olarak gereğini yapacağız. Mecliste görüşmeleri süren Üretim Reform Paketi de oldukça önemli. “Dünya borsalarına baktığımız zaman onların çok daha üzerinde bir artış ve ilerleme. Taleple yorumlayabileceğimiz bir şey olumlu. Bu bir gösterge ama Türkiye’deki büyüme, istihdamın artışı, ihracat çok daha önemli” şeklinde açıklamada bulundu.

Faizlerin Düşmesi İçin Adımlar Atılıyor

Merkez Bankasının faiz ile ilgili kararlarının desteklendiğini, atılan adımların çok önemli olduğunu belirten Zeybekci, “Ortada bir kararımız var. Türkiye’de büyümeyi destekleyici, yatırımları arttırıcı, Türkiye’de bunların sonucu olarak istihdamı ve istikrarı arttırıcı en önemli enstrüman paranın ucuz olması, finansmanın ucuz olması. Dolayısıyla faizlerin düşmesi gerekiyor. Bununla ilgili altyapı çalışmaları ve hazırlıkları için hükümet çok önemli adımlar atıyor. Merkez Bankamızın bu yönde alacağı kararları destekliyoruz ama hedef olarak faizler düşmeli. Kredi faizlerinin buna bağlı olarak oldukça yüksek olması, kabul edilebilir, yatırım yapılabilir değil.” dedi.

Demirde Gümrük Vergisi Yüzde 10 Olacak

Yüzde 30 oranında olan demirde gümrük vergisinin yüzde 10’a düşeceğinin müjdesini veren Zeybekci’nin konu ile ilgili verdiği bilgiler, “İnşaat demiri ile ilgili ilave gümrük vergisi yüzde 30’du. Bakanlar Kurulu kararı şu anda onayda, bütün imzalar tamamlandı. Yüzde 10 seviyesine inecek. Bu yıl içinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde fiili görüşmelerin başlamasını bekliyoruz” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz