Borçlar ve Ceza kanununda yer alan bir ifade olan zamanaşımı; hukuk kapsamında herhangi bir kişiye tanınan hak ve haklardan dolayı yükümlülüklerin belirtilen sürenin dışına çıkmasına denir. Zamanaşımı ile beraber tüm hükümler geçerliliğini yitirir. Bu bakımdan hak düşürücü olduğunu belirtelim.

Zamanaşımı süresi nedir?

Zamanaşımı süreleri dava ve kanun kapsamında bazı çeşitlilikler gösterebilir. Ayrıca tek zamanaşımı süresi olmamalıdır. Bunla beraber zamanaşımı süresinin durmuş olduğu haller dışında, öne çıkmayacak hallerde olabilir. Bu ceza davaları ise kamusal olduğu için mahkeme zamanaşımı resen ele alınmalıdır. Hukuksal davalarda ise defi ile taraflar arası öne sürülmelidir.

Kamu davalarında zamanaşımı süreleri 2019

● Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına neden olan suçlar için 30 yıl,
● Müebbet hapis cezasına neden olan suçlar için 25 yıl,
● 20 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezasına neden olan suçlar için 20 yıl,
● En az 5 yıl en çok 20 yıl hapis cezasına neden olan suçlar için 15 yıl,
● En çok 5 yıl olmak üzere hapis ya da adli para cezasına neden olan suçlar için 8 yıl geçmesi halinde dava düşer.

Bu suçlar işlendiği zaman 12 yaşından büyük ve 15 yaşını doldurmayan kişiler için bu sürelerin yarısı alınır. 15 yaşından büyük ve 18 den küçük olanlar için 2/3’ü sürenin geçmesi halinde kamu davası düşmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz