Zati İhtiyaç Nedir?

 

6831 Sayılı Orman Kanununun 31, 32 ve 33’üncü maddeleri içeriğinde belirtilen Zati ihtiyaç nedir şeklinde sorulara cevap arıyorsanız eğer yazımızın devamında hak sahiplerine verilecek ihtiyaçların nasıl belirlendiğini bulabilirsiniz.

6831 Sayılı Orman Kanununun 31, 32 ve 33’üncü maddeleri kapsamına giren hak sahiplerine verilecek zati, müşterek yapacak ve yakacak ihtiyaçlar ile nakit ödemelerin tespit edilmesi, dağıtılması, takip ve kontrol edilmesine ait iş ve işlemleri kapsayan yönetmelikte, zati ihtiyaç tespitine ilişkin esaslara da yer veriliyor.

 

Zati Yapacak İhtiyaç

 

Zati ihtiyaçların hesaplanması da ki belirlenen zaman aralıkları her yıl Ocak ayında başlar ve Haziran ayına kadar yapılması gerekir. Orman işletme şefi, ilgili orman muhafaza memuru ve köy ihtiyar heyeti tarafından bütçe belirlenmesi ve isteklerin tamamlanması, geçmiş dönemlerde verilen ihtiyaçların sarf durumları gibi veriler tespit edilir.

 

Zati Yakacak İhtiyaç

 

Köy içerisinde mevcut hane ve nüfus değerlendirilmesi yapılarak orman işletme şefi, ilgili orman muhafaza memuru ve köy ihtiyar heyeti nezdinde tespit yapılır. Mevcut hane ve nüfus durumu ilerleyen yıllarda değişkenlik gösterirse köy ihtiyar heyeti tarafından ilgili Orman Müdürlüğü’ne bilgisi verilir.

 

Zati Yapacak Emval Miktarları

 

Madde 7- 31 ve 32’nci madde detaylarında belirlendiği üzere hak sahiplerinin yeniden inşa edecek oldukları samanlık, ahır, ambar, kümes veya bu gibi yapıların tadilat işlemleri için verilecek emval miktarı detayları bulunmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz