Zemin Etüdü Nasıl Yapılır, Zemin Etüdünü Kimler Yapar

Zemin Etüdü Projesi Nedir?

Zemin etüdü, inşaat başlamadan yapılması gerek en önemli şeylerin başında gelir. Binanın yapılacağı zeminin inşaata uygunluğunu ölçmek için zemin etüdüne ihtiyaç vardır. Zemin etüdü projesi ise çıkan yasalarla zorunlu bir hal almıştır. Herhangi bir arazide yapılacak olan binanın araziye yapılacak olan testler ve deneyler ile uygun olup olmadığı ölçülür ve zeminle ilgili çıkan sonuçlar ve edinilen bilgiler projelendirilir. Bu projelendirmedeki amaç yapının zemine daha sağlam bir şekilde yapılması, zeminde çökme, kayma, oturma gibi olayların en aza indirilmesidir. Zemine yapılacak güçlendirmeler ve takviyeler zemin etüdü projesi ile saptanmakta ve izlenecek yollar belirlenmektedir.

Özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemiz ele alındığında zemin etüdü projesi gibi olgulara özen gösterilmelidir. Çünkü zemine bağlı bulunan her şeyin yeryüzü olaylarında da doğrudan etkileneceği unutulmamalıdır. Deprem gibi yıkıcı özellikte bir afetin zeminin yapısına bağlı olarak üzerindeki binayı da etkileyeceği göz ardı edilemez bir gerçektir. Özellikle de ülkemiz gibi deprem kuşağında yer alan yerlerde zemin etüdü projesi ihmal edilmemeli ve bu tür projelere özen gösterilmelidir.

Zemin Etüdü Nasıl Yapılır

Zemin etüdü, zeminin cinsine ve zeminde aranacak olan şeye göre çeşitlendirilmiştir. Zemin etüdü yapmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Sismik, Manyetik, Grative, Radyoaktivite, Elektrik ve Elektromanyetik olarak yapılan zemin etütleri yöntemleri bulunmaktadır. Bu zemin etüdü yöntemlerinden en çok işe yarayan ve kullanılan yöntem ise, Sismik ve Elektrik Prospeksiyon yöntemleridir.

Zemin Etüdü yaparken;

Sismik kayma dalgası ve sıkışma dalgası parametrelerinin saptanması gerekmektedir. Zeminin hakim periyodunu, katman sıklığını, katman konumlarını, elastik parametrelerini ve zeminin deprem şiddetini arttırma parametlerini belirlemek için yapılmaktadır.

Olası bir depremde, inşaat zeminini deprem ivmesi, zeminin bozulmasını önlemek ve olası depremde, depremin yatay yükünü en az seviyede tutabilmek, Yer altı suyu seviyesi ve inşaat zeminindeki durumu, zeminin sınıflandırılması, inşaat zeminin sahip olduğu periyodu ile yapılacak bina periyodunun yankılama girmemesi, ve deprem yükünün azaltması için saptanan parametlerin belirlenme işlemleri zemin etüdü yöntemleri ile belirlenmektedir. Zemin etüdünde bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Deprem Şiddetini arttıran fiziksel özellikler, zemin etüdü yapılırken bilinmesi gerekmektedir.

Zeminin tam olarak oturması, deprem şiddetinin artış katsayısı ve zengin sıvılaşma potansiyeli, depremin şiddetini arttıran fiziksel özellikler olmaktadır. Depremin şiddeti, yapısal özellikler bakımından da artış göstermektedir. İnşaatın temelindeki jeolojik farklılıklar, yer altı boşlukları, inşaat zemininde heyelan riski varsa, heyelan düzlemi, görünen veya görünmeyen kırık ve çatlaklar gibi yapısal durumdan kaynaklanan deprem şiddetini arttırmaktadır.

Zemin Etüdünü Kimler Yapar

Zemin Etüdü Jeoloji Mühendislerinin Yaptığıbir etüt çalışmasıdır. Deneyimli personeller eşliğinde jeoloji mühendisleri arsa üzerinde bu çalışmayı yaparak zemin etüdü raporunu hazırlarlar.

Zemin Etüdü Çalışmaları Neler?

  • Öncelik olarak Zemin Etüdü Yapılacak Arsanın İncelenmesi
  • Arsanın hangi özellikte olduğu belirleniyor(Jeolojik, jeofizik,geoteknik)
  • Zemn Üzerinde Sondaj çalışması
  • Zeminde sondaj çalışması esnasında dolgunun kalınlığı, zemin profili, yeraltı su seviyesi, özellikleri belirleniyor.
  • Zeminden Alınan Örneklerin İncelenmesi
  • Yeraltı radarı ile yeraltı yapıları saptanıyor.
  • Son olarak Zemin Etüdü Raporu hazırlanıyor.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz