Zemin Etüdü Raporu Nedir, Nereden Alınır?

Binaların ve bina türevi yapıların projelendirme aşamasında yapılması gerekli olan çalışmalardan biride zemin etütleridir. İnşaatın gerçekleştirileceği arsanın alt tabakasında yapılan incelemeler sonucunda zemin tabakalarının durumu, jeolojik yapı durumu, konumu, sismik hızı, yoğunluğu, elektrik öz direnci ve deprem karşısında vereceği tepkileri ölçmek için yapılan çalışmalara zemin etüdü raporu adı verilmektedir.

Zemin Etüdü Raporu Nereden Alınır?

Ülkemizde zemin etüdü raporları ancak bu amaç için kurulmuş olan zemin etüdü araştırma şirketleri tarafından verilmektedir. Söz konusu raporu bu şirketlerde çalışan uzman mühendisler tarafından hazırlanmakta olup son derece zorlu bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkarılmaktadır. Hem araştırma için çok sayıda test yapılması hem de her testin kendi içerisinde belirli zorluklarının bulunması yapılan işlemi zorlaştırmakta, aynı zamanda zemin etüt raporlarının önemini de arttırmaktadır.

Zemin Etüdü Raporu Kaç Günde Çıkar?

Yapılacak olan çalışmanın büyüklüğüne bağlı olarak zemin etüdü raporu değişen sürelerde çıkarılabilmektedir. Yani standart bir zamandan bahsetmek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak rapor için yapılan sondaj çalışmalarında yer altı suyuna ait olan incelemeler en az 7 gün sürmek zorunda olduğu için raporun çıkış süresi en az 8 gün olarak belirtilmektedir. Yapılacak olan incelemenin ardından inceleme sonuçları uzman mühendisler tarafından rakamlara dökülerek raporlaştırılmakta, oluşturulan bu rapor ise zemin etüdü raporu olarak talep eden tarafa teslim edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz