Zemin Katta Oturan Asansör Parası Öder Mi?

Asansörlü binalarda yaşanan en büyük sorunlardan biride zemin katta oturdukları için asansörü hiç kullanmayan kat maliklerinin apartman giderlerine ortak olup olmadıklarıdır. Ancak ilgili yasalar gereğince apartman malikleri ortak gider olarak tanımlanan giderlerin tamamına ortak olmakla yükümlüdür. Mantıklı olarak düşünüldüğünde ise gerçekten de zemin katta oturduğu için asansörü hiç kullanmayan kat maliklerinin asansör parası ödemesi oldukça gereksizdir. Peki, zemin katta oturan asansör parası öder mi?

Zemin Katta Oturanlar Asansör Masrafına Katılır Mı?

Evet, kanunlar gereğince asansör masrafı ortak giderler kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle de kat maliklerinin tümü ortak giderlere katılmakla yükümlüdür. Yani zemin katta oturan kişilerde hiç kullanmasalar dahi ortak gider kapsamında yer aldığı için asansör giderlerine katılmakla yükümlüdür. Son dönemde asansör masraflarının son derece artması ile beraber zemin katta oturan kat malikleri ile bina yönetimleri arasında sıklıkla bu konu hakkında tartışmalar yaşanmaktadır.

Yönetim Planında Aksi Belirtilirse Asansör Masrafından Muaf Tutulabilir

Ancak bazı binalarda gerçekten zemin kat maliklerinin asansörü kullanmadıkları gerekçesi ile asansör giderlerine katılmalarına gerek olmadığına ortak bir şekilde karar verilebilmektedir. Bu durumda apartmanın yönetim planına bu husus “zemin katta oturan kat malikleri asansör giderlerinden muaf tutulacaktır” şeklinde bir ibare ile yazılarak madde şeklinde eklenirse zemin katta oturan kat maliklerinin asansör giderlerine katılma zorunluluğu ortadan kaldırılmış olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz