Zeytinlik Sahalarında Konut Yapmanın Şartları

İmar Yasası gereğince, zeytinlik alanlarda konut yapılması için bazı şartlar ve sınırlamalar bulunuyor. Ayrıca bunun yanı sıra 3573 sayılı Zeytinlik Yasası gereğince de imarlı alanların yalnızca yüzde onluk bir kısmında konut yapılmasına izin veriliyor.

Yasada Değişiklik

3573 sayılı Zeytinlikleri Koruma Yasasında yer alan “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmasını engelleyecek kimyasal atış oluşturulacak tesis yapılamaz ve işletilemez” maddesinde değişikliğe gidilmesi planlanıyordu. Ancak söz konusu değişiklik, kamuoyundan yoğun tepki ve itiraz alınca komisyon tarafınca iptal edildi.

Zeytinliklere Konut Yapma Şartları

Zeytinlik alanlara konut yapılmasında söz konusu arazi, belediye mücavir alanının dışında kalıyor ve tarla vasfında ise arazinin kadastral yola cephesinin olması gerekiyor. Eğer cephe bulunmuyor ise yapılaşmaya uygun olmuyor. Kadastral yoldan cephe almak için yola cephesi olan başka bir parsel ile önce birleştirme, ardından beş bin metrekare büyüklüğünde ve mevcut kadastral yola yirmi beş metrekareyi aşan yerlerde maksimum iki yüz elli metrekare, beş bin metrekarenin altında olan yerlerde de yüzde beş yapılaşma sınırı bulunuyor.

Kanuna Göre Koşullar

3573 sayılı Kanun gereğince zeytinlik alanlardaki sınırlamalar şu şekilde belirtiliyor;  “Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’na bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenlere ağaç başına altmış Türk Lirası idari para cezası verilir.”

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz