Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Taşınmaz ya da taşınabilir mallarda kurulan farklı hâkimiyet durumları bulunmakta olup bunlardan biride zilliyet hakkıdır. Kelime anlamı olarak Zilliyet hakkı taşınmaz mallar üzerinde kurulan fiili kullanma hakkıdır. Mülk sahibi olma hakkından farklı olarak Zilliyet hakkı mülkün sahipliğini değil sadece mülkün kullanım hakkının sağlanmasıdır. Bir taşınmaz üzerinde kullanım hakkı elde eden kişiye ise zilyet adı verilir.

Zilliyet Hakkı Ev Sahibin Mi, Kiracının Mıdır?

Zilliyet hakkı taşınmazın kullanım hakkı anlamına geldiği için ev sahibi taşınmazı kiraya verdiği anda zilliyet hakkı da kiracıya geçmektedir. Yani konut sahibi değil konutu kiralayan kişi zilliyet hakkını elde eden kişi, zilyettir.

Zilliyet Tapu Nedir?

Tapusu olmayan taşınmazlar için düzenlenen, gerçekten tapu olarak resmiyette kabul görmeyen ancak genelde bu amaç için kullanılan, taşınmazın kullanım durumunu gösteren belgeye zilliyet tapusu adı verilmektedir.

Zilliyet Tapusu Alınır Mı?

Zilliyet tapulu taşınmazın satın alınması konusunda oldukça seçici olunmalıdır. Tapunun ait olduğu taşınmaz son derece titiz bir şekilde araştırılmalı, tüm araştırmalar yapıldıktan sonra satın alınıp alınmayacağına karar verilmelidir. Araştırma için en doğru sonuçların alınabileceği kaynak hiç tartışmasız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan araştırma en ince ayrıntısına kadar sürdürülmeli, gayrimenkul durumu hakkında yeterli bilgi toplanıldıktan sonra satın alınma konusunda kesin karar verilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz