Vatandaşlar Kentsel Dönüşüm İçin Mecbur Tutulmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal İstanbulluları sevindirecek çok önemli müjdeler verdi. Uzun süredir İstanbul’da yaşanan kentsel dönüşüm sorunlarının çözümü adına önemli adımlar atıldığını söyleyen Uysal yerinde kentsel dönüşüm yapacaklarını, hiç kimseyi kentsel dönüşüm için zorlamayacaklarını ve imzasını getirerek kendisi başvuru yapanların kentsel dönüşüme alınacağını söyledi.

KİPTAŞ Elini Taşın Altına Koyacak

Rant savaşı yaşandığı için özel inşaat şirketlerinin girmediği bölgelerde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan KİPTAŞ’ın devreye gireceği müjdesi geldi. KİPTAŞ zararına konut üretecek ve kentsel dönüşümün çıkmaza girdiği bölgelerdeki sorunu çözecek. KİPTAŞ tarafından üretilen konutlar sadece maliyetine satılacak. Bunun sağlanması için gerekirse bazı maliyetler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

İmar Artışı Olmadan Kentsel Dönüşüm Tamamlanacak

Kentsel dönüşümde büyük öneme sahip olan bölgelerde kesinlikle imar artışı yapılmadan projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Uysal bunun için yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini söyledi. Yapılacak olan yeni uygulama ile beraber kentsel dönüşüme giren konut sahipleri bunun için para ödemeyecek ancak eski konutlarının metrekaresi eksiltilerek yeni konutları teslim edilecek. İmar artışı yapılmaması için yüzde 20 oranında azaltmaya gidilecek. Yani kentsel dönüşüme giren her 100 metrekare için yüzde 20 kesinti yapılarak 80 metrekare olacak şekilde konut teslimi yapılacak. Bu sayede hem imar artışı yapılmayacak hem de vatandaşın cebinden para çıkmadan kentsel dönüşüm tamamlanmış olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz