Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Yapıları Kapsamaz?

Türkiye’nin jeolojik açıdan son derece hareketli bir fay hattı üzerinde yer alması zorunlu deprem sigortasının önemini çok daha fazla arttırmaktadır. Deprem ve depreme bağlı olarak meydana gelen tsunami, yangın ve patlama gibi hasarların tazmin edilmesini sağlayan zorunlu deprem sigortası konutların güvence altına alınmasını sağlamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Zorunlu deprem sigortası fiyatı deprem sigortası yapılacak olan binanın ya da konutun büyüklüğü, yapı tarzı ve bulunduğu kat gibi farklı pek çok kritere göre belirlenmektedir. Ancak devletin önceliği deprem sigortası bulunan konut sayısını artırmak olduğu için genelde çıkarılan fiyatlar yıllık son derece düşük tutarlar olmaktadır. Yine deprem teminatı arttıkça yani deprem olması durumunda poliçenin karşılayacağı tutar yükseldikçe zorunlu deprem sigortası bedeli de yükselmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamında Olmayanlar Nelerdir?

  • Kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan binalar,
  • Köy yerleşim alanlarına yapılan evler,
  • İş hanı ve iş merkezi gibi tamamı sınai ve ticari amaçlı kullanılan binalar,
  • Tapu kaydı olmayan ya da mülkiyeti Hazine gibi özel mülkiyete tabi olmayan arsa ve araziler üzerine yapılan binalar,
  • Yıkım kararı verme yetkisine sahip olan kamu kurumları tarafından hakkında yıkım kararı verilen binalar,
  • Harap ve metruk yapı olduğu için mesken olarak kullanıma uygun olmayan binalar zorunlu deprem sigortası kapsamında yer almamaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz