Zorunlu Deprem Sigortası Kimin Adına Yaptırılır?

Deprem sigortası olmayan taşınmaz mallar için bir ceza bulunmuyor. Fakat söz konusu taşınmazlar için herhangi bir tasarruf işlemi gerçekleştirilemiyor. Bu yüzden alım-satım ya da kiralama işlemleri için zorunlu deprem sigortasının yapılması gerekiyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Durumları ve Bölümleri Kapsar?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ya da deprem sonrası gerçekleşen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasından dolayı meydana gelen maddi zararları, poliçede belirtilen limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

Temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalar bir arada ya da ayrı ayrı teminat kapsamında bulunuyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Kimin Adına Yaptırılıyor?

Deprem sigortası, gayrimenkul sahibi tarafından yaptırılıyor. Ve poliçe, mesken ya da işyeri sahibinin adına düzenleniyor. Deprem sigortasını, kiracı kendi adına yaptıramıyor. Zorunlu deprem sigortasını, sigorta ettiren olarak ev sahibi adına yaptırabiliyor. Ve her koşulda, tazminat tapuda belirtilmiş olan hak sahibine ödeniyor.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gereken Belgeler

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için; sigortalı kişinin adı, adresi, telefonu, vergi kimlik numarası ile T.C kimlik numarası gerekiyor. Sigortalanacak olan taşınmazın, açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu, brüt yüzölçümü ve kullanım şekli hakkındaki bilgiler gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz