Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Zorunlu deprem sigortası, olası bir afet durumunda meydana gelecek olan hasarların maddi zararını karşılıyor. Peki, deprem sigortası nasıl ve nerede yaptırılır? Hangi belgelerin bulundurulması gerekir?

Zorunlu Deprem Sigortası

Büyük can ve mal kaybına yol açan deprem ve deprem nedeni ile meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması gibi doğal afetlerin meydana getirdiği hasarların, binaya vereceği maddi zararı teminat altına almak adına, Zorunlu deprem sigortası yaptırılıyor. Deprem sigortası bulunan binalarda; temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merpenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelen hasarlar da dahil olmak üzere doğal afetlerin meydana getirdiği hasarlar, poliçede belirtilen sigorta bedeline kadar teminat altına alınıyor. Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutlar için herhangi bir alım ve satım işlemi yapılmıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Nerede Yaptırılır?

Deprem sigortası başvurusu, gerekli belgeleri bulundurarak en yakın DASK poliçesi düzenleyen sigorta acentesine gidilerek yapılabiliyor.

Başvurular; DASK çağrı merkezinden, DASK’ın internet sitesinden, poliçe düzenleyen sigorta acentelerinden, poliçe düzenleyen bankalardan yapılabiliyor.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Gereken Bilgiler

– Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu

– Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası

– Sigortalanacak yerin açık adresi

– Tapu bilgileri

– Binanın inşa yılı

– Binanın yapı tarzı

– Binanın toplam kat sayısı

– Binanın hasar durumu

– Meskenin  brüt yüzölçümü

– Meskenin  kullanım şekli

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz